Wzrost kosztów produkcji największym problemem w rolnictwie

Autor: www.sadyogrody.pl 17 stycznia 2022 12:49

Wzrost kosztów produkcji największym problemem w rolnictwie Część zadłużonych rolników spłaciła dług i zniknęła z krajowego rejestru długów. / fot. shutterstock

Z pewnością rolnicy, zwłaszcza ci posiadający zdolność kredytową, będą sięgać po zewnętrzne wsparcie finansowe w postaci chociażby kredytów - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska, kierownik Biura Prasowego i Analiz Rynkowych, Krajowy Rejestr Długów.

Najbardziej zadłużoną grupą są rolnicy prowadzący działalność mieszaną – uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt. - Mają łącznie 138,3 mln zł długów. Drugą grupą pod względem wysokości łącznego zadłużenia są przedsiębiorcy prowadzący działalność usługową wspomagającą rolnictwo i następującą po zbiorach – blisko 68 mln zł. Niemal 49 mln zł są natomiast winni kontrahentom rolnicy upraw innych niż wieloletnie -  mówi Maciaszczyk-Sobolewska.

Rolnicy i ogrodnicy rzetelnie spłacają swoje zobowiązania

Jak przyznaje rozmówczyni, część zadłużonych rolników spłaciła dług i zniknęła z krajowego rejestru długów.

Wzrost kosztów produkcji największym problemem sektora rolnego

Wybierz najlepsze finansowanie dla swojego gospodarstwa!

- Z informacji, jakich dostarczają przedstawiciele branży rolno-spożywczej wynika, że największym problemem tego sektora jest wzrost kosztów produkcji, a także kosztów ogółem (jak rosnące ceny energii, paliw czy opakowań). W najbliższym czasie problem będzie się nasilał głównie z uwagi na wzrost cen gazu, który jest jednym z najważniejszych surowców potrzebnych chociażby do produkcji nawozów sztucznych - przyznaje Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska.

Ogrodnicy i sadownicy obecnie mocno odczuwają wzrost środków do produkcji, głównie nawozów mineralnych.

Według Katarzyny Maciaszczyk-Sobolewskiej z pewnością rolnicy i ogrodnicy, zwłaszcza ci posiadający zdolność kredytową, będą sięgać po zewnętrzne wsparcie finansowe w postaci chociażby kredytów.

Decydując się na kredyt najczęściej przeznaczają pieniądze na środki do produkcji oraz maszyny usprawniające prace w gospodarstwie a także urządzenia do przechowywania płodów rolnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI