Wyzwania w rolnictwie wg ministra: technologia, współpraca, kulturawww.farmer.pl - 20 lutego 2019 08:19


Według szefa resortu rolnictwa Jana K. Ardanowskiego, najważniejsze wyzwanie dla naszego rolnictwa to transfer wiedzy i technologii. Wyzwaniem dla rolników jest konieczność współpracy, bez której nie ma mowy o racjonalnych inwestycjach i rozwoju.

Zdaniem ministra rolnictwa, tak jak inne dziedziny ludzkiej działalności, tak i rolnictwo wkracza obecnie w epokę cyfryzacji. Koniecznością staje się postęp techniczny i technologiczny, wdrażanie innowacji oraz wykorzystanie w praktyce dokonań nauki. Polskie rolnictwo ma w tej sferze wiele do nadrobienia – przekonywał szef resortu na konferencji w czasie targów Agro Show w Ostródzie.

-Najważniejszym kierunkiem rozwoju jest cyfryzacja i wykorzystanie badań naukowych, postępu technicznego i technologicznego w rolnictwie. To będzie przyszłość rozumiana jako rolnictwo precyzyjne, wsparcie procesów zarządzania w gospodarstwie, pomoc całego obszaru IT, innowacji cyfrowych w zwalczaniu chorób zwierząt, roślin, ale również w lepszym zabezpieczeniu produkcji rolniczej przed psuciem, wyeliminowaniu albo ograniczeniu czegoś, co jest skandalem, czyli marnowania żywności – powiedział w Ostródzie Jan Ardanowski. Przekonywał także, że technologia zaprzęgnięta w służbę rolnictwu jest w stanie nie tylko zrewolucjonizować proces produkcji, ale też pomóc w rozpoznawaniu potrzeb konsumentów i korzystnej sprzedaży wyprodukowanej w gospodarstwie żywności.

Więcej w serwisie farmer.