Wypłaty pomocy suszowej i wyrównanie dopłat tematem wizyty premiera w firmie Viktoria na MazowszuPAP - 09 października 2019 14:26


Jesteśmy już gotowi z wypłatami dla rolników w związku z suszą, która dotknęła polskie rolnictwo w tym roku - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w Kozietułach na Mazowszu.

Szef rządu uczestniczył w środę w konferencji prasowej w firmie produkującej owoce Viktoria w Kozietułach na Mazowszu.

Mówiąc o "polskiej drodze do państwa dobrobytu" Morawiecki wskazał m.in. na wyrównanie dopłat dla rolników czy strategię wyrównywania strat "w przypadku, jeżeli rolnictwo dotkną jakieś tragedie, tak jak zeszłoroczna klęska suszy". Premier przypomniał, że rząd przeznaczył na nią kwotę blisko 2,5 mld zł.

"I w tym roku również już jesteśmy gotowi z wypłatami dla rolników w związku z suszą, która też niestety dotknęła polskie rolnictwo" - zapowiedział.

Dodał, że w Unii Europejskiej Polska ma "długofalową strategię w obszarze klimatu, długofalową strategię zmian w energetyce czy w gospodarce cyfrowej"

"Zaczęliśmy negocjować nowy budżet w UE. Nowy budżet obejmie również wspólną politykę rolną" - powiedział szef rządu.

Morawiecki tłumaczył, że by te negocjacje były jak najbardziej skuteczne, to "podjęliśmy się zadania bardzo trudnego, ponieważ zaproponowaliśmy, żeby resort rolnictwa UE został przypisany do Polski".

Jak mówił, "mało kto dawał nam szansę powodzenia". "Ale prowadząc negocjacje i dyplomacje na zapleczu w Brukseli wiedziałem tydzień po tygodniu, że nasze szanse rosną. I pokazaliśmy tym samym naszą skuteczność, ponieważ otrzymaliśmy ten resort i tę tekę do spraw rolnictwa" - dodał premier.

Przypomniał, że we wtorek Janusz Wojciechowski został wybrany na unijnego komisarza ds. rolnictwa. "To jest bardzo dobra wiadomość na przyszłość, ponieważ będziemy mogli w skuteczniejszy sposób niż do tej pory, realizować nasze polskie interesy"- wskazał.

Premier przekazał, że rząd ma specjalny plan dla wsi - "plan unowocześnienia, modernizacji".

Dodatkowo przyznał, że Polska wspólnie z Niemcami i Francją będzie walczyć o wysokie dopłaty do wspólnej polityki rolnej w UE. 

"Nasz minister rolnictwa spotkał się z ministrami rolnictwa Niemiec i Francji i z nimi uzgodnił, że będziemy walczyć o wysokie dopłaty do wspólnej polityki rolnej, a więc w tym także dla polskich rolników" - poinformował premier.

Zapewnił też, że Polska będzie zabiegała o powstanie długofalowej strategii rozwoju rolnictwa w UE, która obejmie "przede wszystkim interesy polskich rolników". Jak mówił, chodzi o to, by wspólna polityka rolna "była bardziej wspólna", a nie polegała na walce "jedni przeciw drugim".