
Od 2023 roku zmieniają się zasady wycinki drzew na własnej posesji. Do kiedy można wykonać cięcie drzew? Jakie drzewa nie potrzebują zezwolenia? Podpowiadamy.
Nowe przepisy o wycince drzew z założenia mają ułatwić ten proces poprzez zniesienie barier administracyjnych i prawnych. Od 27 stycznia 2023 r. gminy przyjmują wnioski o usunięcie drzewa w wersji papierowej, ale również przez internet. Wzory wniosków mają być ujednolicone w całej Polsce. Pierwotnie proponowany by bez zezwolenia na własnej posesji można było wyciąć większe drzewo. Jednak może okazać się, że te zmiany nie zostaną wprowadzone.
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wśród przyjętych przez komisję poprawek znalazła się propozycja wykreślenia zapisów, których celem miało być ułatwienie wycinki drzew na prywatnych posesjach poprzez zwiększenie limitu obwodu pnia drzewa, powyżej którego potrzebna jest urzędnicza zgoda na wycinkę i skrócenie terminów reakcji urzędów na wniosek o wycinkę.
Inna ze zmian polega na skróceniu do 14 dni (z 21) terminu na dokonanie przez organ oględzin zgłoszonych do wycinki drzew, a także do 7 dni (z 14) termin na wniesienie przez organ ewentualnego sprzeciwu. Wprowadza się także ustawowy 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu wniesionego przez organ.
W dalszym ciągu bez zezwolenia można wycinać drzewa drzewa, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków.
Możemy również wyciąć krzew albo krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m². Nie musimy ubiegać się o zezwolenie na wycinkę w drzew i krzewów złamanych i wywróconych w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy.
Obecnie, aby wyciąć drzewo na własnej posesji w dalszym ciągu obowiązują przepisy z poprzednich lat. To znaczy, że potrzebne będzie zezwolenie na wycięcie drzewa, którego obwód pnia przekroczy:
- 80 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków.
Jeśli może przepisy zostaną wprowadzone w życie, zezwolenia będzie wymagało wycięcie drzewa którego obwód pnia drzewa (mierzony na wysokości 5 cm) będzie wynosił 100, 86 i 70 cm.
Terminy dotyczące wycinki drzew określa ustawa dot. ochrony gatunkowej zwierząt. Drzewa można wycinać od 15 października do 2 lutego z uwagi na okres lęgowy ptaków.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,69 -0,26%
GBP
5,31 -0,13%
USD
4,29 -0,25%
ON
6,75 -6 gr
LPG
3,11 -1 gr