×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wsparcie dla przetwórców ziół - nabór wniosków do 29 grudnia

Autor: www.sadyogrody.pl/ARiMR 29 grudnia 2021 15:47

Wsparcie dla przetwórców ziół - nabór wniosków do 29 grudnia Nabór wniosków o Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój w ramach tzw. dużego przetwórstwa tylko do 29 grudnia/ pixabay

To ostatni moment dla tzw. dużych przetwórców specjalizujących się w produkcji bądź przetwarzaniu ziół na ubieganie się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc.

Tylko do 29 grudnia 2021 r. w przedłużonym naborze ARiMR będzie przyjmować wnioski o Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój w ramach tzw. dużego przetwórstwa. Dokumenty można składać w oddziałach regionalnych ARiMR osobiście, przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Do 28 grudnia do ARiMR wpłynęły 54 wnioski o taką pomoc.

Przypominamy, że o taką pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy należący do jednego z dwóch sektorów. Pierwszy z nich obejmuje mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa wytwarzające pasze na bazie surowców niemodyfikowanych genetycznie, czyli bez GMO.

Wsparcie z ARiMR dla przetwórców ziół

Do drugiego należą podmioty, które prowadzą działalność w zakresie przetwarzania i sprzedaży hurtowej ziół. A wnioski o wsparcie mogą składać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z tej branży.

Dofinansowanie, jakie można otrzymać, zależy od statusu wnioskodawcy. W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych maksymalne wsparcie wynosi 10 mln zł. Natomiast gdy o wsparcie ubiega się podmiot, który na podstawie odpowiednich przepisów jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów, limit to 15 mln zł.

Pomoc przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji. Zaliczają się do nich m.in. wydatki na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności. Wsparcie można otrzymać także na zakup (wraz z instalacją) maszyn lub urządzeń do przetwarzania produktów rolnych, magazynowania ich czy przygotowania do przetwarzania. W takim przypadku dofinansowane mogą być także koszty leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI