Wojciechowski: Unijny budżet przewiduje 34,5 mld euro dla polskich rolników

$data.author.description Autor: farmer.pl 03 listopada 2021 11:23

Wojciechowski: Unijny budżet przewiduje 34,5 mld euro dla polskich rolników Wojciechowski wskazał najważniejsze wyzwania, które będą realizowane przy zaangażowaniu funduszy wspólnej polityki rolnej, a także innych funduszy, którymi dysponuje Unia Europejska. / fot. shutterstock

Ruszyła IX edycja konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie. Za nami wystąpienie inauguracyjne komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Gość wskazał najważniejsze wyzwania, które będą realizowane przy zaangażowaniu funduszy wspólnej polityki rolnej, a także innych funduszy, którymi dysponuje Unia Europejska.

Wspólna polityka rolna

Komisarz podkreślił znaczenie Narodowych Wyzwań w Rolnictwie w tym szczególnym czasie wielkiej reformy wspólnej polityki rolnej w Unii Europejskiej.

Przypomniał, że dwa lata temu projekt budżetu na rolnictwo dla całej Unii przewidywał 365 mld euro na 7 lat, z czego dla Polski przeznaczona była kwota 30,5 mld euro. Obecnie, po nowej propozycji przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i negocjacjach prowadzonych przez państwa członkowskie, budżet zwiększono o 22 mld euro, co oznacza 387 mld euro dla całej Unii, a dla Polski ogólna kwota wydatków na rolnictwo (w co wchodzi również część z Funduszu Odbudowy) wzrosła do 34,5 mld euro.

– To jest o 4 mld więcej, niż przewidywano na początku. To jest więcej o 150 mld zł na 7 lat. To jest ponad 10 tys. zł na każdy statystyczny hektar polskiej ziemi. To jest ok. 120 tys. zł na każde statystyczne polskie gospodarstwo. To duże fundusze, które powinny być mądrze wykorzystane – podsumował komisarz Wojciechowski.

Komisarz podkreślił również rolę osiągniętego w czerwcu politycznego kompromisu w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej. – Myślę, że to kompromis najlepszy z możliwych. Z jednej strony, zachowuje znaczenie rolnictwa jako najważniejszego czynnika zapewniającego bezpieczeństwo żywnościowe. A z drugiej strony, przewiduje uczynienie rolnictwa bardziej przyjaznym dla środowiska, dla klimatu, dla dobrostanu zwierząt – mówił Janusz Wojciechowski.

Obecnie trwa bardzo ważny etap prac nad reformą – opracowywanie planów strategicznych przez poszczególne państwa członkowskie. Przez kolejne 8 miesięcy plany te będą oceniane i zatwierdzane i jak stwierdził prelegent: – Tak naprawdę w tych planach strategicznych zdecyduje się, jaki będzie kształt reformy polityki rolnej w poszczególnych państwach członkowskich, w tym również w Polsce.

Jakie są największe wyzwania, jeśli chodzi o plany strategiczne, ogólną sytuację Polski i polskich rolników? Komisarz Wojciechowski wskazuje trzy obszary, które potrzebują wzmożonej troski, uwagi i zaangażowania finansowego.

Zachowanie potencjału małych i średnich gospodarstw

Jako pierwsze wyzwanie komisarz wskazał zachowanie i rozwinięcie potencjału małych i średnich gospodarstw rodzinnych w całej Unii Europejskiej. Szczególnie znaczenie będzie to miało dla Polski, gdzie model polskiego rolnictwa cały czas opiera się na tego rodzaju gospodarstwach.

– W całej Unii w ciągu dekady straciliśmy 4 mln małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Ten proces musi się zatrzymać. Te gospodarstwa muszą być wzmocnione, dlatego jest takie wielkie znaczenie płatności redystrybucyjnej i eko programów, które odpowiednio zaprogramowane też mogą bardzo dobrze służyć gospodarstwom rodzinnym – zapewniał Wojciechowski.

Więcej na farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI