×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wojciechowski: Reforma WPR wspiera zwłaszcza małe i średnie gospodarstwa

Autor: PAP 26 listopada 2021 11:38

Wojciechowski: Reforma WPR wspiera zwłaszcza małe i średnie gospodarstwa Janusz Wojciechowski przyznaje, że reforma Wspólnej Polityki Rolnej wspiera zwłaszcza małe i średnie gospodarstwa / fot. shutterstock

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej wspiera zwłaszcza małe i średnie gospodarstwa - stwierdził w piątek unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Według niego zdecydowana większość polskich rolników może mieć dopłaty na średnim poziomie unijnym, a nawet wyższym.

Jak zaznaczył w piątek w TVP Info Wojciechowski, reforma Wspólnej Polityki Rolnej służy temu, "żeby rolnictwo było rolnictwem". "Obserwujemy bardzo niedobry proces zamiany rolnictwa w przemysł" - stwierdził.

Według Wojciechowskiego taka zmiana nie zagwarantuje bezpieczeństwa żywnościowego. "Ono musi być oparte na małych i średnich gospodarstwach rodzinnych. To jest główny potencjał w Europie i w Polsce" - podkreślił unijny komisarz.

Dodał, że wygranym tej reformy na pewno nie jest wielki przemysł rolniczy. "Ta reforma wspiera przede wszystkim małe i średnie gospodarstwa" - zaznaczył. Dodał, że dla nich jest zarezerwowana specjalna część funduszy UE.

Wsparcie rolnictwa ekologicznego 

Wskazał też na wsparcie w ramach reformy WPR rolnictwa ekologicznego. "Jeśli Polska z małymi gospodarstwami wejdzie w system produkcji ekologicznej, to to jest (dla naszych rolników - PAP) gigantyczna szansa na rynku europejskim i światowym" - ocenił.

Stwierdził, że zachętą dla rolników jest też program dobrostanu zwierząt. "Odbudowa hodowli, zwłaszcza w małych gospodarstwach, jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa żywnościowego, dla odbudowy rolnictwa polskiego" - powiedział. Przypomniał, że polskie rolnictwo poniosło straty, jeśli chodzi o produkcję zwierzęcą. "W 2010 r. mieliśmy 914 tys. gospodarstw z produkcją zwierzęcą, a w 2020 r. - 574 tys." - powiedział.

Wojciechowski wyjaśnił, że każdy kraj członkowski musi przygotować krajowy plan strategiczny dot. polityki rolnej. "Polska taki plan przygotowuje. Musi być złożony do końca roku w KE" - stwierdził. Dodał, że będą w nim określone prawa i obowiązki dla rolników.

Wyrównanie dopłat dla rolników

Odnosząc się do kwestii wyrównania dopłat dla rolników, poinformował, że zdecyduje o tym podział budżetu UE, który się dokona od 2023 r. "Zdecydowana większość polskich rolników może mieć dopłaty na poziomie unijnym, a nawet wyższym - zwłaszcza myślę o gospodarstwach hodowlanych. Jeśli wejdą w dobrostan, który jest ogromną szansą, to dopłaty bezpośrednie mogą być wyższe niż w innych krajach" - dodał.

We wtorek Parlament Europejski zatwierdził reformę unijnej polityki rolnej. Dzięki zmianom unijna polityka ma być bardziej ekologiczna, sprawiedliwsza i bardziej elastyczna. Mają na niej skorzystać przede wszystkim małe i średnie gospodarstwa, które dostaną większą pomoc. Rolnicy będą musieli postawić na praktyki korzystne dla klimatu i środowiska. Państwa członkowskie będą też musiały zapewnić, że co najmniej 35 proc. budżetu na rozwój obszarów wiejskich oraz co najmniej 25 proc. płatności bezpośrednich zostanie przeznaczone na działania środowiskowo-klimatyczne.

Parlament zagwarantował, że co najmniej 10 proc. płatności bezpośrednich zostanie przekazane na wsparcie małych i średnich gospodarstw rolnych, a co najmniej 3 proc. budżetu WPR trafi w ręce młodych rolników. Po 31 grudnia 2020 r. rozszerzono obecne przepisy WPR i zastąpiono je przepisami przejściowymi do końca 2022 r. Nowe przepisy, po ich zatwierdzeniu przez Radę, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI