Wojciechowski: Polskie rolnictwo dostaje z UE środki, jakich wcześniej nie widziało

Autor: PAP 03 września 2021 14:54

Wojciechowski: Polskie rolnictwo dostaje z UE środki, jakich wcześniej nie widziało Unijny komisarz ds. rolnictwa poinformował, że prace nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej idą bardzo dobrze, w dobrym kierunku dla Polski. / fot. PAP/Rafał Guz

Polska otrzymuje w ramach budżetu UE kwotę 34,5 mld euro. (...) To są środki, jakie polskie rolnictwo nie widziało w żadnej z poprzednich perspektyw finansowych - powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz ds. rolnictwa poinformował, że prace nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej idą bardzo dobrze, w dobrym kierunku dla Polski. "Polska otrzymuje w ramach budżetu UE, w ramach środków WPR i tej części, która jest przewidziana w KPO kwotę 34,5 mld euro. To jest o 4 mld euro więcej niż to było planowane na rolnictwo w budżecie przygotowanym w 2018 r. W przeliczeniu jest to 150 mld zł. To są środki, jakie polskie rolnictwo nie widziało w żadnej z poprzednich perspektyw finansowych. To jest ponad 10 tys. zł na każdy statystyczny polski hektar ziemi rolnej i ponad 100 tys. zł na każde statystyczne polskie gospodarstwo rolne" - zauważył.

Jak dodał, bardzo się cieszy, że w KPO jest istotna część tych funduszy - ponad 2 mld euro, przede wszystkim na rozwój przetwórstwa rolnego. "Kluczem dla pozytywnych zmian w polskim rolnictwie, zwłaszcza zmian dobrych dla małych i średnich gospodarstw rolnych, jest odbudowa lokalnego przetwórstwa rolnego. Jeśli unijna strategia +Od pola do stołu+ ma zadziałać w warunkach polskiego rolnictwa trzeba odbudować lokalne przetwórstwo rolne" - podkreślił Wojciechowski.

Przekazał, że państwa członkowskie przygotowują obecnie plany strategiczne WPR. "Każde państwo musi do końca roku przedstawić taki plan strategiczny z koncepcją, w jaki sposób te fundusze zostaną wykorzystane, na jakie cele. Oczywiście obserwuję wszystkie plany na bieżąco. Myślę, że prace w Polsce idą w dobrym kierunku i myślę, że są wszelkie warunki, aby Polska miała bardzo dobry plan strategiczny WPR" - powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa.

Zapewnił też, że Europejski Zielony Ład nie będzie ciężarem dla polskich rolników, wręcz przeciwnie jest dla nich ogromną szansą.

Do 15 września br. trwają konsultacje drugiej wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI