Wojciechowski: jestem umiarkowanym optymistą ws. wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolnikówPAP - 29 lutego 2020 17:15


Jestem umiarkowanym optymistą ws. wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że jest coraz więcej pozytywnych sygnałów ws. zwiększenia puli środków na rolnictwo w budżecie UE na kolejne lata.

"To wszystko zależy od tego, jakie będą końcowe decyzje o budżecie na następnych 7 lat. Warunkiem jest większy budżet niż ten, który leży na stole w tej chwili. Coraz większa jest świadomość państw członkowskich, że wszyscy potrzebują więcej pieniędzy. Jedni potrzebują na drugi filar, np. kraje, które będą musiały zmniejszyć intensywność hodowli, intensywne metody produkcji. Natomiast kraje, do których należy Polska, potrzebują więcej środków na wyrównanie dopłat bezpośrednich" - podkreślił w rozmowie z PAP Wojciechowski, pytany o możliwość wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich dla polskich rolników do średniej w UE.

Przyznał, że jest w tej sprawie "umiarkowanym optymistą". Stwierdził, że ma nadzieję na to, iż końcowe decyzje budżetowe pozwolą na poprawienie sytuacji polskich rolników.

"Gdyby budżet na rolnictwo został zwiększony, ta kwestia byłaby zdecydowanie bardziej realna. Jeżeli byłaby zgoda polityczna, która zależy od państw członkowskich, a nie decyzji komisarza, aby zwiększyć budżet i przeznaczyć całą nadwyżkę na tzw. Zielony Ład, to powinna być na to społeczna zgoda. Powinien być jasny sygnał, że chodzi o wzmocnienie ekologicznej twarzy rolnictwa" - podkreślił Wojciechowski.

Komisarz UE powiedział, że prowadzi działania w tym kierunku. Ostateczne decyzje - w jego ocenie - zapadną za kilka miesięcy. Jako obiecujące ocenił jednak m.in. rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz z niemiecką minister rolnictwa.

"Bardzo pomocna była ostatnia deklaracja warszawska ośmiu ministrów rolnictwa zainicjowana przez Polskę" - dodał.

Ocenił, że jest coraz więcej pozytywnych sygnałów ws. wzmocnienia budżetu UE na kolejne lata.

Wojciechowski uczestniczył w sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w konferencji "Perspektywy dla polskiego rolnictwa".