Wojciechowski do polskich rolników: Nie obawiajcie się słów "Zielony Ład"

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 29 października 2020 08:57

Wojciechowski do polskich rolników: Nie obawiajcie się słów "Zielony Ład" Janusz Wojciechowski/ fot. PTWP

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w wystąpieniu inaugurującym Narodowe Wyzwania w Rolnictwie OnLine przekonywał, że strategia Zielonego Ładu otwiera szanse i niesie korzyści dla polskiego rolnictwa.

Janusz Wojciechowski podkreślił, że po raz pierwszy w historii Komisja Europejska zwiększyła w planowanej perspektywie swoje propozycje budżetu dla rolnictwa – z 365 mld euro w 2018r. do 386,5 mld euro w lipcu br. Ostateczny kształt budżetu nie został jeszcze ostatecznie opracowany i zatwierdzony, m.in. wskutek trwającej pandemii. W nowej perspektywie finansowej przewidziano jednak właśnie fundusz naprawczy, który ma rekompensować straty spowodowane w rolnictwie przez epidemię cowid-19. Wszystko wskazuje też na to, że założenia nowe WPR wprowadzane będą z poślizgiem i czeka nas 2-letni okres przejściowy, w którym będzie obowiązywać stara WPR z nowym budżetem, poszerzonym o fundusze z planu naprawczego. I choć nowy budżet oznacza dla naszych rolników niższe płatności bezpośrednie, należy pamiętać również właśnie o funduszu naprawczym oraz funduszu spójności.

Wojciechowski przypomniał jednocześnie, że dopłaty bezpośrednie w założeniach swoich nie były nigdy przeznaczone na rozwijanie gospodarstw, ale na ograniczanie produkcji i rekompensatę strat z tego tytułu. I o tym należy pamiętać analizując i oceniając unijną politykę rolną. Płatności mają zachęcać rolników do zmian i podejmowania dobrowolnie praktyk przyjaznych dla środowiska czy dobrostanu zwierząt.

- Chciałbym zaapelować do naszych rolników: nie bójcie się słów „Zielony Ład”, bo polskie rolnictwo ma ogromne szanse skorzystać na wprowadzanych zmianach, wykorzystać propagowane trendy i oferowane w UE środki – powiedział J. Wojciechowski.

Więcej na stronie www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI