Wojciechowski: 34,5 mld euro unijnych środków dla polskiej wsi

Autor: PAP 09 września 2021 14:31

Wojciechowski: 34,5 mld euro unijnych środków dla polskiej wsi Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa o unijnych środkach na rolnictwo w Polsce/ fot. PTWP

W ramach wspólnej polityki rolnej, Krajowego Planu Odbudowy i polityki spójności na polską wieś trafi w kolejnych latach w sumie 34,5 mld euro, czyli ponad 150 mld zł unijnych środków – poinformował w czwartek w Karpaczu unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Podczas jednej z debat 30. Forum Ekonomicznego komisarz ocenił, że pozytywne skutki wykorzystania tych funduszy - także w ramach wdrażania w rolnictwie polityki tzw. Zielonego Ładu - odczują przede wszystkim małe i średnie gospodarstwa rolne.

"Zielony Ład w rolnictwie to ogromna szansa dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Jeśli tę szanse wykorzystamy, to za kilka-kilkanaście lat będziemy mieć bardzo silne rolnictwo zbudowane w oparciu o system małych i średnich gospodarstw rodzinnych" - powiedział Wojciechowski.

Przypomniał, że liczba tego typu gospodarstw w UE stale się zmniejsza - w pierwszej dekadzie po rozszerzeniu Unii z ok. 14 mln do 10 mln; ubytek nastąpił głównie w Europie Środkowej i Wschodniej.

Postępuje także koncentracja produkcji rolnej w dużych przedsiębiorstwach. Dotyczy to różnych sektorów rolnictwa, np. produkcji jaj czy hodowli świń - ponad 10 lat temu w Polsce było 316 tys. gospodarstw hodujących świnie, a sześć lat później już tylko 140 tys., z tendencją malejącą. Natomiast producentami ok. 80 proc. jaj jest obecnie w Polsce ok. 470 dużych ferm.

"Pomoc dla małych i średnich gospodarstw jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywnościowego" - podkreślił Wojciechowski. Wyjaśniając konstrukcję obecnej polityki rolnej, komisarz przypomniał, że na ok. 1,35 mln gospodarstw rolnych w Polsce prawie milion to gospodarstwa do 10 hektarów, ok. 200 tys. - do 20 ha, ponad 70 tys. - do 50 ha i ok. 34 tys. - powyżej 50 ha.

"Trzeba te dane mieć na uwadze, programując politykę rolną" - podkreślił komisarz. Jak zaznaczył, to m.in. dzięki staraniom polskiego resortu rolnictwa gospodarstwa do 10 ha zostały wyłączone z wielu obciążeń administracyjnych.

Wojciechowski wskazał, iż środki dla rolnictwa zabezpieczono nie tylko we wspólnej polityce rolnej i polityce spójności, ale również w Krajowym Planie Odbudowy, który - jak mówił komisarz - ma "bardzo silny komponent rolniczy".

Unijne środki mają pomóc m.in. w zwiększeniu bioróżnorodności, a także w skróceniu łańcucha dostaw produktów rolnych w ramach polityki "Od pola do stołu". Celem jest także zwiększenie eksportu żywności wytworzonej w Polsce i całej Unii.

"Polska to 8,5 proc. unijnych obywateli i ok. 6 proc. unijnej produkcji rolniczej. Rynek jest tuż za płotem, tylko trzeba stworzyć drogę dotarcia do niego, a to wymaga odbudowy przetwórstwa i wspierania lokalnego rynku - są na fundusze" - podkreślał Wojciechowski, szczególnie akcentując szanse, jakie daje przeznaczeniu dużych środków na odbudowę krajowego przetwórstwa rolno-spożywczego.

"Zmiany we wspólnej polityce rolnej, które są w tej chwili prowadzone, będą bardzo korzystne dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych i przyczynią się do odbudowy rolnictwa w wielu regionach" - podsumował unijny komisarz.

Zaznaczył, że unijne programy i instrumenty dla rolnictwa, zmierzające do wzmocnienia jego ekologiczności, niskoemisyjności czy dobrostanu zwierząt, są w pełni dobrowolne. "To wszystko są zachęty; oferta dla rolników, która - w moim przekonaniu - jest dobrą i opłacalną ofertą" - mówił w Karpaczu Janusz Wojciechowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI