Wnioski o pomoc na tworzenie grup producentów. Wkrótce mija termin

Autor: PAP 07 grudnia 2022 13:25

Wnioski o pomoc na tworzenie grup producentów. Wkrótce mija termin Celem grup jest m.in. obniżenie kosztów działalności i skuteczniejsze negocjacje ws. cen z sieciami handlowymi. / fot. shutterstock

Do 30 grudnia 2022 r. można ubiegać się o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” - informuje ARiMR. Celem grup jest m.in. obniżenie kosztów działalności i skuteczniejsze negocjacje ws. cen z sieciami handlowymi.

Tworzenie grup producentów - dla kogo wsparcie? 

Pomoc finansowa na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" skierowana jest do nowych grup producentów rolnych, czyli tych uznanych od 1 grudnia 2021 r. na podstawie przepisów z 2000 roku. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych i prowadzić działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów, które uzyskały status uznania na podstawie przepisów z 2004 roku - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ze wsparcia nie mogą skorzystać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Tworzenie grup producentów - jaka wysokość wsparcia? 

Beneficjenci otrzymują dofinansowanie przez pięć pierwszych lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Są to roczne płatności, które wynoszą: w pierwszym roku - 10 proc. przychodów netto, w drugim roku - 9 proc., w trzecim roku - 8 proc., w czwartym roku - 7 proc., w piątym roku - 6 proc. Limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Dokumenty można składać osobiście lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP. Można je również nadać w placówce Poczty Polskiej.

To 12. nabór dla grup i organizacji producentów w ramach PROW 2014-2020. Dotąd z tych środków skorzystało ponad 500 beneficjentów - poinformowała Agencja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI