Włoscy rolnicy apelują o przedłużenie pozwoleń dla pracowników sezonowych

$data.author.description Autor: farmer.pl 19 sierpnia 2021 15:45

Włoscy rolnicy apelują o przedłużenie pozwoleń dla pracowników sezonowych Włoscy rolnicy potrzebują pracowników sezonowych/ fot. shutterstock

Coldiretti, włoskie stowarzyszenie rolnicze z największą liczbą członków, zwróciło się do minister spraw wewnętrznych o przedłużenie do 31 grudnia 2021 r. pozwoleń na pobyt dla około 30 000 pracowników sezonowych z krajów trzecich, które wygasły z końcem lipca.

Bez odnowienia pozwoleń na pobyt wielu rolników straciłoby dużą część swoich doświadczonych pracowników w czasie żniw. Ponadto prezes wezwał do jak najszybszego uchwalenia dekretu imigracyjnego w 2021 r., aby pracodawcy mogli jak najszybciej składać wnioski o stałe zatrudnienie pracowników z państw trzecich.

Oba środki pomogłyby powstrzymać wyzysk nielegalnych imigrantów. Chodzi również o zapobieganie infiltracji firm, które znalazły się w sytuacji awaryjnej, przez organizacje przestępcze. Według badań włoskiego urzędu statystycznego (Istat) w 2019 r. w produkcję żywności w całym kraju zaangażowanych było łącznie około 360 000 obcokrajowców ze 155 krajów.

Jedna trzecia pracowników zagranicznych pochodzi z innych krajów UE, przede wszystkim z Rumunii. 

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI