Włochy umożliwiły przyjazd 18 tys. obywateli spoza UE do pracy sezonowejwww.fruchtportal.de - 13 października 2020 11:17


Włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych uruchomiło specjalny dekret opublikowany w tamtejszym Dzienniku Urzędowym, który od dnia dzisiejszego umożliwia wjazd na teren Włoch obywateli spoza UE do pracy sezonowej.

Zielone światło dla wjazdu 18 tys. pracowników sezonowych spoza UE umożliwia specjalna aplikacja online, dzięki której można przesyłać wnioski z systemu dostępnego na stronie włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wnioski będzie można składać do 31 grudnia 2020 r.

Dekret dotyczy wjazdu do pracy sezonowej obywatel z Albanii, Algierii, Bangladeszu, Bośni i Hercegowiny, Korei (Republika Korei), Wybrzeża Kości Słoniowej, Egiptu, Salwadoru, Etiopii, Filipin, Gambii, Ghany, Japonii, Indii, Kosowa, Mali, Maroka, Mauritiusa, Mołdawii, Czarnogóry, Nigerii, Pakistanu, Republiki Macedonii Północnej, Senegalu, Serbii, Sri Lanki, Sudanu, Tunezji, Ukrainy.

Dekret ten jest szczególnie ważny w przypadku pracy na wsi jesienią, która jest jednym z najbardziej kluczowych momentów w całym roku rolniczym, kiedy zbiory idą pełną parą, a wielu firmom grozi zmniejszenie liczby pracowników w okresie zbioru oliwek i owoców.

W 2020 roku liczba zagranicznych pracowników na włoskiej wsi została praktycznie zmniejszona o około 1/3 ze względu na środki bezpieczeństwa pod względem COVID-19, tym bardziej włoskie rozporządzenie o napływie pracowników z poza UE jest istotne dla rozwiązania problemu niedoboru zagranicznych pracowników sezonowych w rolnictwie, których przed przyjazdem powstrzymują ograniczenia graniczne i kwarantanna.