Witold Boguta o nowym ministrze rolnictwa: To bardzo dobry wybór!

Autor: SS/www.sadyogrody.pl 26 października 2021 16:57

Witold Boguta o nowym ministrze rolnictwa: To bardzo dobry wybór! Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw/ fot. PTWP

Nowym ministrem rolnictwa po Grzegorzu Pudzie został Henryk Kowalczyk. O opinię na temat nowego ministra rolnictwa zapytaliśmy Witolda Bogutę, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

Jaką ma Pan opinię na temat nowego ministra rolnictwa? Henryk Kowalczyk to dobry kandydat na to stanowisko?

- Moim zdaniem jest to bardzo dobry wybór. Trzeba przypomnieć, że pan Henryk Kowalczyk był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2006-2007. Osobiście bardzo dobrze wspominam współpracę, a także znajomość i sposób postrzegania spraw rolniczych przez pana Ministra w tamtym czasie. Jestem przekonany, że teraz przychodzi z dużo większym bagażem wiedzy i doświadczeń zawodowych, co jest niezbędne dla rozwiązywania ogromu problemów, które stoją przed polskim rolnictwem i wsią - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

Jakie wyzwania stoją przed nowym ministrem, szczególnie w aspekcie sadowniczym?

- Szereg wyzwań to sprawy od lat nie rozwiązane, jak chociażby system ubezpieczeń, relacje w łańcuchu wartości, zorganizowanie polskich producentów. Teraz dochodzi nowa Wspólna Polityka Rolna, a w zasadzie bardziej polityka klimatu i środowiska, wyrażona w Zielonym ładzie oraz Strategii od pola do stołu i Strategii bioróżnorodności. Tu nie można popełniać błędów, bo będę za dużo kosztować naszych rolników. Te wyzwania mają niewątpliwie wymiar historyczny - podkreśla Boguta i dodaje:

- Jako branża jesteśmy przygotowani do współpracy i tej współpracy i wsparcia oczekujemy. Poza sprawami dotyczącymi wszystkich rolników i mieszkańców wsi, oczekujemy rozwiązywania wielu doraźnych problemów, ale chcemy przede wszystkim wspólnie wypracowywać i wdrażać rozwiązania o wymiarze średnio- i długoterminowym.

- Branży potrzebne są działania systemowe, które doprowadzą do istotnych zmian strukturalnych w naszym ogrodnictwie, szczególnie w sadownictwie. Prace te zostały przez sektor podjęte w ramach CORE TEAM, który jest forum współpracy liderów sektora, ekspertów branżowych, doradztwa i nauki. Już wypracowane pomysły są dobrą podstawą do dalszych prac i współpracy - mówi Witold Boguta,

- Życzę panu Ministrowi dużo zdrowia, sił i determinacji w pracy dla dobra polskich rolników, w tym ogrodników oraz dobrych relacji i owocnej współpracy z organizacjami sektora - dodaje prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI