×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WIR: Rolników traktuje się jako część społeczeństwa gorszego sortu

Autor: www.sadyogrody.pl / Wielkopolska Izba Rolnicza 20 kwietnia 2020 12:37

WIR: Rolników traktuje się jako część społeczeństwa gorszego sortu Rolnicy nadal muszą opłacać składki KRUS w zakresie ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz zdrowotnego (o ile rolnik jest zobowiązany do ich opłacania), a przedsiębiorcy są z takiego obowiązku zwolnieni / fot. shutterstock

Piotr Walkowski - Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego w kewstii zwolnień z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Oto treść pisma:


Szanowny Panie Ministrze!

Realizując postulaty naszych członków, zwracamy się do Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o zajęcie się następującą sprawą:

Zgodnie z ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568), przedsiębiorcy zostali zwolnieni na okres trzech miesięcy od marca do końca maja 2020 r. z opłacania następujących składek ZUS:
- ubezpieczenia społeczne (ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenia rentowe, bezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie wypadkowe),
- ubezpieczenie zdrowotne,
- Fundusz Pracy,
- Fundusz Solidarnościowy,
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zgodnie z zapisami tej samej ustawy rolnicy zostali zwolnieni ze składek KRUS, ale tylko w zakresie składek ubezpieczenia emerytalno-rentowego za drugi kwartał 2020 r. Dotyczy to rolników i domowników podlegających ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, w tym podlegających temu ubezpieczeniu na wniosek i tych za których składka ta jest należna w podwójnej wysokości w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub z tytułu współpracy przy prowadzeniu tej działalności. Rolnicy nadal muszą opłacać składki KRUS w zakresie ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz zdrowotnego (o ile rolnik jest zobowiązany do ich opłacania), a przedsiębiorcy są z takiego obowiązku zwolnieni.

Zgodnie z rozumowaniem stosowanym wobec przedsiębiorców, którzy mogą być w przestoju czy zawiesić na jakiś czas swoją działalność, to w odróżnieniu od przedsiębiorstw rolnicy cały czas ponoszą koszty i nakłady na produkcję i nie mogą zawiesić swojej działalności. Nie pozwala na to specyfika produkcji rolnej, zwierzęta trzeba nakarmić, oporządzać, a roślinom nie ma możliwości nakazania zaprzestania wzrostu i rozwoju.

Przepisy tej ustawy nie są równe dla wszystkich grup społecznych. Rolników znów się traktuje jako część społeczeństwa gorszego sortu. Dlatego wnoszę o zajęcie się tą sprawą.

Z poważaniem


Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Piotr Walkowski

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI