Wielka Brytania: Brakuje pracowników do zbiorów owoców i warzyw

Autor: MojaWyspa.co.uk 25 lutego 2018 16:16

Wielka Brytania: Brakuje pracowników do zbiorów owoców i warzyw fot. shutterstock.com

Największe obawy rolników budzi spadająca liczba chętnych do prac sezonowych, czyli głównie do zbierania owoców i warzyw. Od lat zdecydowaną większość takich pracowników stanowili imigranci z krajów UE. Jednak od czas referendum w sprawie Brexitu, zainteresowanie z ich strony spada. Rolnikom coraz trudniej znaleźć ludzi do pracy – podaje portal MojaWyspa.co.uk.

To właśnie dlatego farmerzy tracą cierpliwość i żądają od ministra środowiska, żywności i spraw wsi Michaela Gove’a konkretnych działań. Już teraz mają do czynienia z brakiem ludzi, a co dopiero będzie, gdy Brexit stanie się faktem. Rolnicy mieli doskonałą okazję do konfrontacji z ministrem, który wziął udział w dorocznej konferencji National Farmers’ Union.

Gove zaczął od zapewnienia, że oczywiście rozumie troski i problemy rolników, jednak od razu zaznaczył, że nie ma uprawnień do działania w sprawie rozwinięcia tematu zezwoleń na pracę sezonową dla pracowników spoza UE. To właśnie imigranci spoza Unii Europejskiej mają być ratunkiem dla rolników, przynajmniej tak to widzą farmerzy, którzy „chcą szukać ludzi dalej”.

Rolnicy w UK mają faktycznie spore problemy z pracownikami. Niedawno dziennik „The Guardian” opisywał sprawę sadownika z Herefordshire, który z obawy przed Brexitem część swojego biznesu przeniósł do Chin.

Więcej: MojaWyspa.co.uk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI