Więcej pieniędzy na dopłaty. 40 proc. z nich nie trafi do rolników

Autor: Business Insider 10 października 2022 20:21

Więcej pieniędzy na dopłaty. 40 proc. z nich nie trafi do rolników

Wysokie dopłaty to efekt słabego złotego. W efekcie ostateczna pula środków dla polskich rolników jest większa o ponad 1,3 mld zł. Krajowa Rada Izb Rolniczych szacuje również, że nawet 40 proc. dopłat trafi do osób, które nie zajmują się rolnictwem.

Dopłaty trafią do osób nie związanych z rolnictwem? 

Jak ocenia prezes KRIR, największym problemem jest to, że dopłaty rokrocznie w dużej mierze… nie trafiają do produkujących rolników, lecz osób posiadających wyłącznie ziemię, a pracujących w zupełnie innych sektorach i mieszkających w miastach. — Szacuję, że ok. 40 proc. dopłat bezpośrednich odbierają ludzie, którzy nie uprawiają ziemi. Wnioski o dopłaty składa 1,2 mln gospodarstw. Fizycznie z produkcji rolnej żyje jednak ok. 400 tys. Reszta posiada ziemię i status rolnika, aby rozliczać się w KRUS. A tak naprawdę oddaje w dzierżawę ziemię czynnym rolnikom i jedynie pobiera dopłaty – wskazuje Wiktor Szmulewicz.

Przeczytaj: Kiedy wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich 2022?

Dlatego organizacje rolnicze od dawna powtarzają postulat, by skończyć z przyznawaniem dopłat jedynie za posiadanie ziemi. — Obecny system premiuje takich fikcyjnych rolników – zazwyczaj dysponują bowiem niewielkimi areałami, a do początkowych hektarów dopłaty są najwyższe. Od lat postulujemy, by wprowadzić definicję aktywnego rolnika, który pobiera dopłatę, ale dysponuje też np. fakturami potwierdzającymi produkcję. Dzięki temu łatwiej byłoby konsolidować polskie rolnictwo i zwiększać efektywność – dodaje prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Więcej na Bussines Insider. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI