Wiceminister rolnictwa: musimy pamiętać o zrównoważonym rozwoju rolnictwa w całym krajuPAP - 07 czerwca 2019 12:47


Musimy pamiętać o zrównoważonym rozwoju rolnictwa w całym kraju - mówił wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski w piątek podczas kongresu "Polska Wielki Projekt". Dodał, że tradycyjne polskie rolnictwo powinno być związane z nowymi technologiami.

Rolnictwo w Polsce potrzebuje nowych technologii - "chodzi także o tradycyjne gospodarstwa wschodniej, południowej i centralnej Polski, gdzie występuje rozdrobnienie" - mówił w piątek wiceszef resortu rolnictwa podczas kongresu "Polska Wielki Projekt".

Romanowski poinformował, że nasza żywność "łatwo odnajduję się na sklepowych półkach na świecie". "Polska żywność jest eksportowana za 30 mld euro do 70 krajów świata. Nie mamy problemu w zdobywaniu rynków" - dodał. Podkreślił, że polscy producenci potrafią pozyskiwać rynki ze względu m.in. na to, że inwestują w nowe technologie.

Wiceminister zaznaczył, że największe wyzwania dla rolnictwa na dziś to klimatyczny bilans wodny oraz utrzymanie jakości polskich gleb. "Mamy wiele zobowiązań wobec regionów (kraju - PAP) i chcemy związać polskie tradycyjne rolnictwo z nowymi technologiami" - podkreślił.

W trzydniowym IX Kongres "Polska Wielki Projekt", który rozpoczął się w piątek w Warszawie, bierze udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. W programie kongresu są panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata: nauki, gospodarki i kultury. Zostanie wręczona nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz medal "Odwaga i Wiarygodność". Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt, a współorganizatorami: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.