Warmińsko-mazurskie: Blisko 30 tys. hektarów upraw dotkniętych suszą



PAP - 27 sierpnia 2019 15:21


Blisko 30 tys. hektarów upraw w woj. warmińsko-mazurskim zostało dotkniętych suszą - wynika ze wstępnych danych urzędu wojewódzkiego w Olsztynie. Dokładna wysokość szkód będzie znana po zakończeniu ich szacowania przez komisje gminne.

Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka wojewody Bożena Ulewicz, dotychczas straty spowodowane suszą zgłosiły 1544 gospodarstwa rolne. Łącznie powierzchnia upraw dotkniętych zjawiskiem suszy w regionie - według tych zgłoszeń - sięga ponad 29,9 tys. ha.

Z powodu suszy ucierpiały gminy: Braniewo, Frombork, Elbląg, Dubeninki, Młynary, Gołdap, Barciany, Budry, Janowiec Kościelny, Kowale Oleckie, Olecko, Tolkmicko, Sępopol, Banie Mazurskie, Janowo, Węgorzewo, Iłowo-Osada, Płoskinia, Biskupiec, Jedwabno, Działdowo, Nidzica, Pisz, Rozogi, Biała Piska, Płośnica, Szczytno, Ruciane-Nida, Kozłowo, Wielbark i Bartoszyce oraz powiat nowomiejski.

Według służb wojewody warmińsko-mazurskiego odbywa się jeszcze szacowanie strat i sporządzanie protokołów.

"W związku z trwającym szacowaniem szkód przez komisje gminne i doszacowywaniem kolejnych upraw, zwłaszcza kukurydzy, co wynika z opublikowanych kolejnych raportów z monitoringu suszy rolniczej, w chwili obecnej nie można podać dokładnych danych o stratach" - wyjaśniła Ulewicz.

Jak zaznaczyła, według raportów publikowanych przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, na terenie woj. warmińsko-mazurskiego nie stwierdzono zagrożenia suszą rolniczą w 67 na 116 gmin. Przypomniała też, że szkody w uprawach powstałe w wyniku suszy można szacować wyłącznie wówczas, gdy na danym terenie zgodnie z Klimatycznym Bilansem Wodnym wystąpiła susza.

Według danych urzędu wojewódzkiego w Olsztynie, do wojewody wpłynęły łącznie wnioski 62 gmin o uruchomienie komisji ds. szacowania szkód spowodowanych różnego rodzaju niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, które dotyczą 2054 gospodarstw i 49,6 tys. ha upraw.

W przypadku 82 gospodarstw (1,8 tys. ha upraw sadowniczych) szkody są spowodowane wiosennymi przymrozkami, w 216 gospodarstwach (9,6 tys. ha upraw rolnych) - deszczem nawalnym i powodzią, w 203 gospodarstwach (8,1 tys. ha) - gradem. Siedem gospodarstw w regionie zostało poszkodowanych przez huragan, jedno - przez uderzenie pioruna, a kolejne - z powodu obsunięcia ziemi.