Warmińsko-mazurskie: 48 gmin zgłosiło potrzebę szacowania szkód w rolnictwiePAP - 27 lipca 2019 14:26


48 gmin z woj. warmińsko-mazurskiego zwróciło się do wojewody o uruchomienie komisji, które oszacują straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi – poinformowała w sobotę PAP rzecznik wojewody Bożena Ulewicz.

Ulewicz poinformowała, że 48 gmin zgłosiło szkody w 693 gospodarstwach rolnych. Powierzchnia upraw dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi wynosi 23,7 tys. ha.

Rolnicy ponieśli straty w sadownictwie, spowodowane wiosennymi przymrozkami (1,6 tys. ha). Szacowanie szkód w tym zakresie odbędzie się w 79 gospodarstwach m.in. w gminach Barczewo, Mrągowo, Stawiguda, Ryn, Olsztyn, Grodziczno, Lubawa, Kurzętnik, Dąbrówno, Iława czy Wilczęta.

185 gospodarstw zanotowało szkody w uprawach rolnych w związku z silnym deszczem i powodziami. Szacowanie szkód obejmie 7,7 tys. ha, m.in. w gminach Biała Piska, Olsztynek, Bisztynek, Biskupiec, Kolno, Kiwity i Bartoszyce. Grad wyrządził szkody w kolejnych 194 gospodarstwach i na uprawach obejmujących ponad 8 tys. ha. Huragan wyrządził szkody w trzech gospodarstwach rolnych w gminach Wilczęta, Kowale Oleckie i Pozezdrze.

Komisja zajmie się też szkodami wyrządzonymi przez uderzenie pioruna w gospodarstwie rolnym w gminie Płośnica i obsunięciem się ziemi w gminie Ruciane-Nida.

Susza w woj. warmińsko-mazurskim dotknęła 230 gospodarstw rolnych i uprawy o łącznej powierzchni 6,4 tys. ha.

"Komisje pracują, sporządzają protokoły" - dodała Ulewicz.