W Skierniewicach brakuje wody. Wprowadzono zakazy dla rolników i działkowcówfarmer.pl - 11 czerwca 2019 10:41


Problemy z zaopatrzeniem w wodę przeżywają od minionego piątku Skierniewice w woj. łódzkim. Władze miasta powołały sztab kryzysowy, a woda do mieszkańców jest dowożona w cysternach i pojemnikach - czytamy w serwisie farmer.pl.


Z wielu kranów w mieście woda już nie płynie, w innych pojawia się i znika, a w jeszcze innych drastycznie spadło ciśnienie. Samorząd na bieżąco monitoruje sytuację, ale w związku z panującymi upałami jest ona poważna. Na stronie zakładu wodociągowego pojawił się komunikat: „Uwaga sytuacja krytyczna. Zakład Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN informuje, iż z uwagi na panującą falę upałów oraz wzrost zużycia wody pobieranej z sieci wodociągowych wprowadza zakaz używania wody do celów innych niż potrzeby socjalno-bytowe.” Zakaz dotyczy napełniania przydomowych basenów, podlewania trawników i ogródków oraz podlewania upraw rolnych.

Gmina to owocowo-ogrodniczo zagłębie i właśnie tu władze i mieszkańcy upatrują źródła problemów. - Czerwiec to rokrocznie dość krytyczny miesiąc. Mieszkańcy bardzo obficie podlewają swoje ogródki, a plantatorzy pola truskawek czy borówek. Poza tym coraz częściej projektując np. ogród instaluje się automatyczne podlewanie, które uruchamia się niezależnie od pogody – tłumaczył portalowi Nasze Miasto, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” w Skierniewicach Pełka. W efekcie w ciągu kilku pierwszych dni czerwca zapasy wody zniknęły, a problemy skumulowały dodatkowo awarie trzech studni głębinowych. W nocy z piątku na sobotę obniżono ciśnienie w wodociągu, by całkowicie nie pozbawiać dostaw znacznej części odbiorców. To jednak skutkowało tym, że woda na wyższe kondygnacje bloków i domów nie dociera.

Więcej: farmer.pl.