W rolnictwie załamała się koniunktura, a w rolnikach mało optymizmuFarmer.pl - 09 marca 2020 13:33


W pierwszym br. koniunktura w polskim rolnictwie ponownie się pogorszyła i był to spadek większy, niż w ostatnim kwartale poprzedniego roku - podaje farmer.pl.

Według Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie koniunktura w branży rolnej wciąż się pogarsza. Wartość wskaźnika koniunktury IRGAGR obniżyła się o 4,9 punktu, z poziomu -1,9 pkt do -6,8 pkt. Spadek ten jest większy, niż w czwartym kwartale 2019 r., kiedy wyniósł 2,9 pkt. – podaje Kolegium Analiz Ekonomicznych Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Z analiz wynika, że pogorszenie się koniunktury jest skutkiem spadku przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych i osłabienia się nastrojów. Jak czytamy w opublikowanej na stronie SGH informacji: „Wartość wskaźnika wyrównanych przychodów, pierwszej składowej IRGAGR, zmniejszyła się o 5,9 pkt, z -7,1 pkt do -13 pkt, a wartość wskaźnika zaufania, drugiej składowej ogólnego wskaźnika koniunktury, obniżyła się 3,0 punkty, z 8,6 pkt do 5,6 pkt. Pomimo spadku wartości zarówno wskaźnika koniunktury, jak i wskaźników cząstkowych, są wyższe niż rok wcześniej o odpowiednio: 5,1, 7,2 i 0,9 pkt. Wartość IRGAGR jest również wyższa od wieloletniej średniej, która wynosi -9,9 pkt (jednak niższa od średniej z ostatnich 10 lat o 0,5 pkt)”.

W opinii ekspertów, pogorszenie się koniunktury rolnej w pierwszym kwartale jest typowe, jednak tym razem wielkość spadku wartości wskaźnika koniunktury jest większa, niż zwykle (w ostatniej dekadzie wartość IRGAGR w I kwartale malała przeciętnie o 4,4 pkt). Wszystko wskazuje na to, że rolnicy nie widzą powodów do optymizmu - nie tylko pogorszyła się ich sytuacja finansowa, ale i nie spodziewają się poprawy w najbliższej przyszłości.

Więcej na www.farmer.pl