W placówkach Poczty Polskiej i KRUS pomoc przy obsłudze wniosków o 300+

Autor: PAP 23 czerwca 2021 12:22

W wybranych palcówkach Poczty Polskiej i KRUS będzie udzielana pomoc ws. złożenia elektronicznych wniosków o świadczenie 300+. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę w tej sprawie z Pocztą i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - podała Poczta.

Jak czytamy w środowej informacji Poczty, prezesi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Poczty Polskiej oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne, dzięki którym w wybranych placówkach Poczty oraz KRUS możliwe będzie uzyskanie pomocy w złożeniu drogą elektroniczną wniosku o tzw. świadczenie 300+ w ramach programu "Dobry Start". Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS.

"Na podstawie podpisanych listów intencyjnych pracownicy ZUS będą pełnili dyżury w wybranych placówkach Poczty Polskiej i KRUS. Podczas dyżurów pracownicy Zakładu będą zakładać zainteresowanym profile na PUE ZUS i będą pomagać w złożeniu wniosków o świadczenie w ramach programu +Dobry Start+ za pośrednictwem PUE ZUS" - wyjaśniono. Dodano, że taką pomoc będzie można uzyskać też w placówkach ZUS oraz innych wybranych miejscach, z którymi ZUS będzie współpracował w tym zakresie.

W tym roku wnioski o świadczenie 300+ będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada tylko drogą elektroniczną, z portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Empatia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość. Świadczenia 300+ w tegorocznej edycji programu "Dobry Start" będzie przyznawał i wypłacał ZUS.

"Chcemy zapewnić wszystkim osobom, które będą składać wnioski, odpowiednie wsparcie i obsługę. Dlatego staramy się być dostępni w różnych miejscach i jak najbliżej naszych klientów - podkreśliła cytowana w informacji prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony zwrócił uwagę, że jest grupa osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z cyfrowych technologii. "Mam nadzieję, że udostępnienie placówek pocztowych konsultantom ZUS będzie pomocne przy składaniu wniosków w ramach programu +Dobry Start+ i wesprze rodziców w procesie zakupu niezbędnych przedmiotów do szkoły" - wskazał.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik zapewniła, że KRUS wesprze obsługę wniosków o wypłatę świadczenia 300+ przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu osób zamieszkujących tereny wiejskie.

Jak wskazano, pracownicy ZUS będą obecni w wybranych placówkach Poczty i KRUS na terenie całego kraju. "Poczta Polska rozpoczęła współpracę z ZUS w zakresie udostępnienia wybranych placówek pocztowych dla konsultantów ZUS w zakresie zwiększenia dostępności dla osób wykluczonych cyfrowo w zakresie składania wniosków w Programie +Dobry Start+" - napisano. Dodano, że informacje o terminach i miejscach dyżurów będą na bieżąco podawane na stronie www.poczta-polska.pl.

W ramach programu "Dobry Start" rodzice, bez względu na dochody, mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom czy innego wyposażenia niezbędnego podejmującym naukę w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI