W nowej polityce rolnej kluczowe wsparcie dla małych gospodarstw

Autor: PAP 23 grudnia 2020 09:49

W nowej polityce rolnej kluczowe wsparcie dla małych gospodarstw W nowej polityce rolnej kluczowe będzie wsparcie dla małych gospodarstw i unowocześnienie rolnictwa/ fot. pixabay

W nowej polityce rolnej kluczowe będzie wsparcie dla małych gospodarstw i unowocześnienie rolnictwa, ponadto będzie kontynuowane wsparcie dla młodych rolników, małego przetwórstwa, a także tworzenia grup i organizacji producentów - zapowiedział we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Podczas konferencji prasowej minister przedstawił rekomendacje do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zapowiedział szczególny nacisk na wsparcie dla małych gospodarstw rolnych i unowocześnienie rolnictwa, by mogło konkurować z rolnictwem europejskim. "Chcemy, żeby to rolnictwo było nowoczesne, ekologiczne, scyfryzowane, by mogło konkurować z rolnictwem europejskim. Zaproponowany został szeroki katalog instrumentów wsparcia, które pozwalają na wprowadzenie nowych technologii w małych rodzinnych gospodarstwach rolnych" - powiedział.

Zapewnił, że w dalszym ciągu będzie wspierane małe przetwórstwo oraz tworzenie grup i organizacji producentów. Kontynuowane będą też dopłaty dla młodych rolników. Jak mówił, w ramach Planu Strategicznego proponowane jest też wsparcie płatności bezpośrednich w rolnictwie. "Celem jest stabilizacja dochodów małych gospodarstw i zmniejszenie dysproporcji między małymi i średnimi a dużymi przedsiębiorstwami" - podkreślił.

"Te elementy, o których mówimy, pozwolą na skrócenie łańcuchów dostaw żywności, bo jest to niezbędne, by zwiększyć bezpieczeństwo naszej rodzimej produkcji" - wskazał Puda.

O konieczności skrócenia łańcucha dostaw mówił też podczas konferencji komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. "Wozimy żywność z krańca w kraniec - średni dystans transportu towarów rolnych i żywności w ciągu ostatniego roku wydłużył się w UE średnio ze 171 km do 177 km" - powiedział. Dodał, że tam, gdzie się da, żywność należy produkować i sprzedawać blisko. "Trzeba odbudować lokalne przetwórstwo, bo w Polsce jest z nim źle" - zwrócił uwagę.

Kolejny priorytet to, jak mówił unijny komisarz, zaangażowanie "wszystkich możliwych funduszy" w rozwój obszarów wiejskich. "Komunikacja, transport publiczny to są kwestie, szczególnie istotne" - podkreślił. Ocenił, że tutaj fundusze Wspólnej Polityki Rolnej nie wystarczą - "musimy zaangażować fundusze spójności, wielki budżet naprawczy UE".

Jak zaznaczył, UE chce przerwać "wyścig na coraz bardziej intensywną produkcję i dać szansę tym, którzy odpadają z tego wyścigu bardzo szybko". "Chcemy dać szansę małym i średnim gospodarstwom rodzinnym. Ich przetrwanie, ich rozwój jest kluczowy dla zrównoważonego rozwoju całej Polski i całej UE" - mówił.

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku zakłada, że każde państwo członkowskie przygotuje Plan Strategiczny dla WPR. Dokument ma obejmować zarówno instrumenty I filara WPR, tj. płatności bezpośrednie oraz działania sektorowe w zakresie rynków rolnych, jak i II filara, czyli wsparcie rozwoju obszarów wiejskich.

Pierwszy etap konsultacji Planu Strategicznego potrwa do 15 lutego. Dokumenty dostępne są na stronie: www.gov.pl/web/wprpo2020/konsultacje-spoleczne-planu-strategicznego-dla-wpr.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI