×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ustawa o organizacji rynków owoców i warzyw. Jest decyzja Sejmu

Autor: PAP 09 marca 2023 20:33

Ustawa o organizacji rynków owoców i warzyw. Jest decyzja Sejmu Sejm przyjął poprawkę Senatu do noweli ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw/ fot. unsplash

Sejm w czwartek przyjął poprawkę Senatu do noweli ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, która wskazuje, że zwrot pomocy udzielonej grupie producentów owoców i warzyw dotyczy tylko określonej inwestycji.

Przyjęta poprawka precyzuje, że zgodnie z zasadą proporcjonalności zwrot 100 proc. otrzymanej pomocy finansowej wraz z odsetkami odnosi się do inwestycji, których skontrolowanie uniemożliwiła organizacja producentów owoców i warzyw w okresie trwania zobowiązań. Z obecnego zapisu wynika bowiem, że taka organizacja byłaby zobowiązana do zwrotu pomocy finansowej otrzymanej z tytułu realizacji całego programu operacyjnego.

Sejm znowelizował ustawę 13 stycznia br.

Nowela ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw

Nowela wdraża przepisy KE dotyczące przyznawania pomocy ze środków UE organizacjom producentów w sektorze owoców i warzyw i ich zrzeszeniom. Ustawa dotyczy wszystkich programów zatwierdzonych przed 1 stycznia 2023 r., czyli z perspektywy finansowej 2014-2020 WPR.

Nowe przepisy wzmacniają nadzór Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nad przyznawaniem i wykorzystaniem unijnej pomocy finansowej.

Nowelizacja reguluje ponadto sposób określania wysokości wsparcia za produkty, które są wycofywane z rynku w ramach jednego z działań możliwych do realizacji w programie operacyjnym. Wysokość wsparcia za takie produkty będzie ustalana w oparciu o koszt ich zakupu przez organizację producentów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Teraz dokument trafi do podpisu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI