Ustawa o obniżce akcyzy na paliwa i energię wróciła do komisji

Autor: PAP 14 grudnia 2021 15:03

Ustawa o obniżce akcyzy na paliwa i energię wróciła do komisji Ustawa o obniżce akcyzy na paliwa i energię została we wtorek skierowana do komisji. / fot. shutterstock

Ustawa o obniżce akcyzy na paliwa i energię została we wtorek skierowana do komisji. W trakcie debaty w Senacie zgłoszone zostały poprawki, w tym wniosek o obniżkę akcyzy na olej opałowy.

We wtorek w Senacie odbyła się debata na temat ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Jej głównym celem jest obniżenie akcyzy na energię elektryczną. W przypadku prądu sprzedawanego gospodarstwom domowym sprzedaż będzie zwolniona z akcyzy, a przy sprzedaży dla przedsiębiorców akcyza spadnie do 4,6 zł za MWh z obecnych 5 zł za MWh. Dodatkowo ustawa wprowadza obniżkę akcyzę na paliwa silnikowe, spada także opłata emisyjna, a także wprowadza zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Akcyza na gaz płynny i olej opałowy 

Dwie komisje senackie, czyli Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych, rekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek. W trakcie debaty senatorowie pytali jednak o kwestię akcyzy na gaz płynny oraz olej opałowy.

Jak powiedział w Senacie wiceminister finansów Piotr Patkowski, jest grupa produktów, dla których obciążenie podatkami jest już na minimalnym poziomie i nie można ich obniżyć bardziej w świetle przepisów unijnych. Do takich produktów zaliczył Patkowski płynny gaz ziemny; powiedział, że dla osób, którym rząd nie może obniżyć obciążeń podatkowych, jest dodatek osłonowy.

"W przypadku oleju opałowego mogłaby być przestrzeń do obniżki akcyzy, ale trzeba pamiętać, że olej opałowy jest w tej samej kategorii co paliwa dieslowe, a musimy patrzeć na to pod kątem możliwości rozszczelnienia pakietu paliwowego, który wdrażaliśmy z wielkim trudem. Musimy zwrócić uwagę, aby nie rozszczelnić pakietu paliwowego" - powiedział Piotr Patkowski.

Obniżka akcyzy na olej opałowy 

Senator Krzysztof Kwiatowski (senator niezależny) zapowiedział mimo to złożenie poprawki, mającej na celu obniżkę akcyzy na olej opałowy.

"Zgłaszamy taką poprawkę, bo nie możemy traktować obywateli ogrzewających domy olejem opałowym gorzej niż innych obywateli" - powiedział Kwiatkowski.

W rezultacie Senat zdecydował o ponownym skierowaniu ustawy do Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Głosowanie nad ustawą zaplanowane zostało na koniec obecnego posiedzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI