UOKIK sprawdza, czy T.B. Fruit wykorzystuje przewagę kontraktową wobec dostawców owoców

Autor: www.sadyogrody.pl 02 sierpnia 2018 13:09

UOKIK sprawdza, czy T.B. Fruit wykorzystuje przewagę kontraktową wobec dostawców owoców fot. sadyogrody

UOKIK wszczął postępowanie przeciwko spółce T.B. Fruit Polska. Podejrzewa, że przedsiębiorca wykorzystuje swoją przewagę kontraktową wobec dostawców owoców. Spółka ma nie dotrzymywać ustalonych przez siebie terminów płatności.

- Kontrolowaliśmy największe podmioty działające na rynku przetwórstwa owoców, w tym m.in. spółkę T.B. Fruit, trzeciego producenta soków zagęszczonych pod względem mocy w Europie, lidera rynku ukraińskiego. Sprawdziliśmy bardzo dokładnie prowadzoną przez tego przedsiębiorcę politykę płatności i okazało się, że mają bardzo duży problem z terminowością dokonywanych przelewów – powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Adamczewski, dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy.

Urząd podejrzewa, że przedsiębiorca wykorzystuje swoją przewagę kontraktową wobec dostawców owoców, pierwotnych producentów rolnych. W umowach zobowiązuje się do zapłaty w ciągu 30 dni, a w rzeczywistości rolnicy otrzymują pieniądze znacznie później. Zwłoka wynosi nawet do 200-250 dni. 

UOKIK poinformował, że zgromadzony do tej pory materiał dowodowy wskazuje, że spółka wydłuża terminy płatności wobec wielu dostawców, co potwierdza zarzuty urzędu, że jest to praktyka stosowana powszechnie. Dla rolników brak zapłaty w ustalonym terminie może oznaczać utratę płynności finansowej i poważne kłopoty finansowe, dla spółki jest darmową formą kredytowania działalności.

Marek Niechciał, prezes UOKiK podejrzewa istotne naruszenie interesów dostawców owoców. Kara za wykorzystywanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. obrotu przedsiębiorcy.

T.B. Fruit jest jedną z największych firm skupujących owoce i produkujących koncentrat jabłkowy w Polsce. Spółka osiągnęła w ubiegłym roku obrót przekraczający sto milionów złotych. Przetwarza również wiśnie, maliny, aronię, truskawki oraz czarną porzeczkę.

Zdaniem prezesa UOKIK, spółka T.B. Fruit jest prawdopodobnie nie jedynym przedsiębiorstwem, które dopuszcza się tego typu działań.

UOKiK przygotował zmiany prawne, które ułatwią badanie wykorzystywania przewagi w stosunku do małych rolników. Rada Ministrów przyjęła nowelizację 31 lipca. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI