×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Unijny kmpromis w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

Autor: PAP 22 października 2020 08:27

Unijny kmpromis w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. Unijni ministrowie rolnictwa osiągnęli kompromis dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r./fot.shutterstock.com

Unijni ministrowie rolnictwa osiągnęli kompromis dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. Zgodzono się m.in. na przeznaczenie minimum 20 proc. środków z I filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne, sprzyjające ochronie środowiska - poinformował resort rolnictwa.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda uczestniczył w obradach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbywały się w Luksemburgu w dniach 19-20 października. Głównym punktem obrad było wypracowanie kompromisu w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej po 2021 r. Dyskusje wokół reformy WPR toczyły się od czerwca 2018 r.

Jak wskazuje ministerstwo w komunikacie, "wypracowanie dokumentu kompromisowego nie było łatwe". Oczekiwane, zwiększone ambicje w stosunku do klimatu i środowiska różniły państwa członkowskie i Komisję Europejską.

"Prezydencja niemiecka przedstawiła kompromisowy dokument, który poparła zdecydowana większość ministrów rolnictwa państw UE. Głównym elementem kompromisu było przeznaczenie minimum 20 proc. środków z I filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne sprzyjające ochronie środowiska i klimatu (tzw. ekoschematy). Zapewniono większą elastyczność w zakresie zarzadzania środkami w I filarze, dzięki czemu wszystkie fundusze UE trafią do gospodarstw rolnych" - czytamy w komunikacie.

Ważnym elementem kompromisu jest także uproszczenie systemu kontroli małych gospodarstw w zakresie spełnienia wymogów warunkowości. Małe gospodarstwa będą również wyłączone z mechanizmu dyscypliny finansowej.

Utrzymana została także możliwość przeznaczenia 15-proc. krajowej koperty I filaru na płatności związane z produkcją.

Osiągnięty w Radzie kompromis pozwala na szybkie zakończenie uzgodnień z Parlamentem Europejskim i Komisją, dzięki czemu rolnicy będą mieli zapewnioną ciągłość finansowania i pewność co do kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej UE - zaznaczono w komunikacie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI