Unijne płatności dla polskich rolników są zagrożone?

Autor: PAP 28 października 2022 10:23

Unijne płatności dla polskich rolników są zagrożone? Unijne płatności dla polskich rolników są zagrożone?/ fot.shutterstock.com

Przy funduszach rolniczych nie widzę takich zagrożeń - powiedział w piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk pytany, czy unijne płatności dla polskich rolników są zagrożone.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi pytany podczas piątkowej audycji w Programie I Polskiego Radia, czy unijne płatności dla rolników są zagrożone odpowiedział: "Przy funduszach rolniczych nie widzę takich zagrożeń".

Unijne wypłaty są zabezpieczone

"Trwają wypłaty w tej chwili i plan, który jest na przyszłe lata jest również zatwierdzony, więc nie ma żadnych podstaw, by poddawać w wątpliwość te płatności" - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Dodał, że Krajowy Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027 Polska ma już zatwierdzony, "nie ma wpisanych żadnych warunków, których byśmy nie spełniali".

We wrześniu Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie. Dokument ten jest podstawą ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Krajowy Plan Strategiczny dla WPR jest dokumentem, który przygotowuje i konsultuje z Komisją każde państwo członkowskie. Polski projekt planu został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zatwierdzony przez Radę Ministrów i wysłany w grudniu ubiegłego roku do Brukseli w celu konsultacji.

Plan ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku. Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność. Plan ma sprzyjać też produkcji i wykorzystaniu energii odnawialnej. Wzmacniana będzie różnorodność gospodarcza, w tym biogospodarka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI