Ułatwienia w zatrudnianiu pracowników. Czego dotyczą?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 02 marca 2022 09:16

Ułatwienia w zatrudnianiu pracowników. Czego dotyczą? Każdy przedsiębiorca będzie mógł uzyskać dla swojego pracownika oświadczenie dające prawo do pracy na okres 24 miesięcy. / fot. shutterstock

Pod koniec roku pojawiły się informacje, że będzie łatwiej zatrudnić pracowników sezonowych. O to jakie zmiany zostały wprowadzone zapytaliśmy Andrzeja Anasiaka z firmy Timberworks.

Zatrudnianie pracowników sezonowych na nowych zasadach

Jakie zmiany, uproszczenia zostały wprowadzone w zasadach dotyczących zatrudniania pracowników sezonowych?

Tak pojawiły się takie informacje, a one zawsze budzą emocje. Zmiany , które weszły w życie 29.01 obecnego roku dotyczą głównie uproszczenia i zmiany procedur w uzyskaniu zezwoleń czasowych na pobyt oraz związanych z tym procedur urzędniczych. Jeżeli zaś chodzi o pracowników zatrudnionych i pracujących na podstawie oświadczenie o powierzeniu pracy , dotyczy to produkcji specjalistycznej w rolnictwie czyli np. producentów warzyw w szklarniach czy producentów pieczarek to nastąpiła rewolucyjna zmian. Każdy przedsiębiorca będzie mógł uzyskać dla swojego pracownika oświadczenie dające prawo do pracy na okres 24 miesięcy. Co ważne po tym okresie będzie mógł wnioskować o kolejne oświadczenie bez koniecznej przerwy czy karencji. Podkreślam raz jeszcze dotyczy to oświadczenia o powierzeniu pracy nie zaś zezwolenia na pracę sezonową. Drobna zmianą a jak historia pokazuje ważną jest przesuniecie okresu ważności wpisu do rejestru wniosków o pracę sezonową. Jak pamiętamy, taki wpis – popularnie nazywany przez rolników zaproszeniem, był ważny przez 120 dni od daty wydania. Po zmianach waży jest 120 dni od daty wskazanej jako dzień rozpoczęcia pracy. Stwierdzić należy , ze obowiązujące dziś zasady zatrudniania pracowników sezonowych nadal są najdogodniejszą i najtańszą formą zatrudniania.

Polski rynek pracy może wchłonąć 700 tys. pracowników z Ukrainy


Jak obecnie legalnie zatrudnić pracownika do prac sezonowych w sadownictwie/ogrodnictwie?

Tu przepisy się nie zmieniły. Pracodawca występuje o zezwolenie sezonowe dla pracownika , może otrzymać takie zezwolenie na 270 dni w roku kalendarzowym. Mając zezwolenie, podpisuje z pracownikiem umowę o pomocy przy zbiorach i zgłasza pracownika do KRUS-u. Z tego rozwiązania jeśli chodzi o ubezpieczenie może skorzystać przez 180 dni w roku kalendarzowym. Pracownik będący za granicą otrzymuje od pracodawcy wspomniane wcześniej „zaproszenie” na podstawie , którego może otrzymać wizę i na jej podstawie przyjeżdża do Polski. 

Dziękuję za rozmowę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI