Ukraińcy coraz częściej wybierają czeski rynek pracywww.money.pl / www.sadyogrody.pl - 03 marca 2020 10:52


Jak donosi wtorkowa Gazeta Wyborcza, choć Ukraińcy mogą legalnie pracować w Niemczech, to najprawdopodobniej niewielu przeniesie się tam z Polski. Rośnie za to emigracja do Czech, gdzie pensje są wyższe, a przepisy bardziej przejrzyste od polskich - czytamy na money.pl.

Droga Ukraińców do legalnej pracy w Niemczech wcale nie jest taka prosta. Muszą przedstawić przetłumaczone uprawnienia i inne dokumenty, a także udokumentować, że władają niemieckim w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym. To ostatnie kryterium może być najtrudniejsze do spełnienia

Z raportu agencji pośrednictwa pracy Work Service wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat wśród Ukraińców maleje popularność niemieckiego kierunku emigracji. W 2018 r. jeszcze 60 proc. ankietowanych deklarowało chęć wyjazdu za naszą zachodnią granicę, w ubiegłym roku odsetek ten był już niższy o połowę.

O ile wyjazdy do Niemiec wydają się mało kuszące dla Ukraińców, o tyle rośnie zainteresowanie wyjazdami do Czech.  Dlaczego Czechy? Jednym z powodów są wyższe niż w Polsce wynagrodzenia. W 2015 r. wynagrodzenia Ukraińców w Polsce aż pięciokrotnie przewyższały średnią pensję wypłacaną na Ukrainie.

Więcej na money.pl.