Ukraina wprowadzi paszporty szczepień od początku lipca

Autor: PAP 24 maja 2021 16:12

Ukraina wprowadzi paszporty szczepień od początku lipca Ukraina planuje uruchomienie paszportów szczepień; fot. shutterstock.com

Ukraina planuje uruchomienie paszportów szczepień od 1 lipca 2021 r. Władze chcą zsynchronizować ten proces z UE- poinformował ukraiński wicepremier ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Podczas narady poświęconej sytuacji epidemicznej Fedorow zaznaczył, że jest to wstępna decyzja, która ma być skoordynowana z działaniami UE.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders przekazał w piątek, że od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. "Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze" - dodał.

Na szczepienie oczekuje pół miliona Ukraińców

Dotychczas na Ukrainie zaszczepiono przeciw Covid-19 dwoma dawkami ok. 76 tysięcy osób. Pierwszą dawkę otrzymało ponad 978 tys. ludzi.

Na szczepienie oczekuje pół miliona osób, które zgłosiły chęć przyjęcia preparatu przez specjalną aplikację - czytamy w komunikacie biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Na razie szczepione są osoby powyżej 65. roku życia.

Podczas narady podkreślono, że na Ukrainie dziewiąty tydzień z rzędu polepszają się wskaźniki epidemiczne. Zajętych jest prawie dwa razy mniej łóżek niż w szczytowej fazie pandemii.

W kraju obecnie aktywnych jest prawie 177 tys. infekcji koronawirusem. Dotychczas wykryto ok. 2,18 mln zakażeń, a bilans zmarłych sięga 49,4 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI