×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ubezpieczenie upraw przed przymrozkami - istotna forma ochrony plonów

Autor: Materiał partnerski przy współpracy z PZU 01 marca 2022 07:14

Ubezpieczenie upraw przed przymrozkami - istotna forma ochrony plonów Uprawa warzyw i owoców to biznes, który w swojej formule narażony jest na wiele ryzyk/fot. shutterstock.com

Uprawa warzyw i owoców to biznes, który w swojej formule narażony jest na wiele ryzyk. Jednym z głównych zagrożeń w tej branży i w zasadzie z roku na rok coraz bardziej nasilającym, są nieprzewidywalne i coraz bardziej niebezpieczne zjawiska meteorologiczne.

Niejednokrotnie producenci owoców i warzyw muszą mierzyć się z gradem niszczącym ich dojrzewające plony, czy silnymi przymrozkami występującymi w newralgicznym czasie wegetacji roślin. Nie ma chyba osoby w tej branży, której uprawy nie doznałby uszkodzeń z powodu niesprzyjającej pogody.

Oczywiście każdy profesjonalny plantator zna niebezpieczeństwa na jakie jest narażony jego biznes i tym samym podejmuje konieczne działania prewencyjne, aby uchronić swój plon i finalnie sprzedać go z zyskiem. W sytuacji gdy nieprzewidywalna pogoda potrafi spustoszyć sady i pola, ubezpieczenie upraw rolnych jest często jedyną formą obrony. Tym samym z roku na rok ubezpieczenia upraw cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Wiosenne przymrozki największym zagrożeniem utraty plonów

Przed nami wiosna, czyli czas bardzo ważny dla branży owocowo-warzywnej. Wkrótce można się spodziewać występowania zagrożeń pogodowych w postaci przymrozków. Aby uchronić plon producenci podejmują szereg działań ochronnych.

Sadownicy w obliczu wiosennych przymrozków uruchomiają instalacje zraszania przeciwprzymrozkowego w sadach. Ryzyko przemrożenia w sadach jest bardzo duże, gdy jabłonie wejdą w fazę różowego pąka. Także pąki kwiatów gruszy mogą ulec uszkodzeniu w wyniku ujemnych temperatur.

Natomiast plantatorzy truskawek stosują choćby osłony z włókniny lub folii perforowanej. Jednak czasami te działania bywają niewystarczające, dlatego tak ważnym jest podjęcie przez producenta owoców czy warzyw wszystkich możliwych działań, a jednym z bardzo istotnych jest ubezpieczenie swojej plantacji.

PZU rozpoczyna wiosenną kampanię ubezpieczeń

Ubezpieczenie upraw od przymrozków jest pierwszym i jednym z najbardziej oczekiwanych przez plantatorów ubezpieczeń. PZU SA jako wiodący ubezpieczyciel rozpoczął tegoroczny sezon dotowanych ubezpieczeń rolnych od ofert dla właścicieli sadów i plantacji owocowych.

Już od 17 lutego do 15 marca br. plantatorzy drzew i krzewów owocowych oraz truskawek mogą ubezpieczyć swoje owoce od ryzyka przymrozków wiosennych. Ubezpieczenie będzie chronić przed przymrozkami powstałymi od 15  kwietnia.

Następnie, gdy tylko rozpocznie się wiosenna wegetacja roślin, PZU zaoferuje rolnikom ubezpieczenia wszystkich upraw na wypadek niekorzystnych zjawisk pogodowych, które mogą wystąpić w okresie wiosenno–letnim. W tym roku, dzięki rekordowo dużym środkom przyznanym na ten cel w 2022 r. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sadownicy i rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie do wysokości 65% składki ubezpieczeniowej.

Przybliżając terminologię, składka ubezpieczeniowa to iloczyn stawki określonej dla danego ryzyka i uprawy oraz sumy ubezpieczenia. Stawka ubezpieczeniowa jest pochodną ryzyka ubezpieczeniowego, czyli prawdopodobieństwa powstania szkody, częstotliwości występowania zdarzeń.

Umowa ubezpieczenia upraw obejmuje uprawy roślin, uprawianych w plonie głównym i może obejmować wszystkie lub wybrane przez producenta rodzaje ryzyka.

W PZU rolnicy sami mogą wybierać ryzyka, przed którymi chcą chronić swoje uprawy. Oprócz ubezpieczenia pojedynczych ryzyk, jak właśnie przymrozków wiosennych czy gradu, PZU proponuje także polisy pakietowe „Wiosna” oraz „5 Ryzyk”.

Polisy pakietowe - elastyczne i wygodne ubezpieczenie

Pakiet "Wiosna" zabezpiecza uprawy przed szkodami spowodowanymi przez grad i przymrozki wiosenne. Natomiast pakiet "5 Ryzyk" chroni uprawy plantatora przed skutkami deszczu nawalnego, huraganu, uderzenia pioruna, lawiny lub obsunięcia się ziemi. 

Trudno spać spokojnie bez ubezpieczenia plonów swojej pracy w sytuacji, gdy pogoda staje się coraz mniej przewidywalna, gdy coraz częstsze są u nas susze i gwałtowne zjawiska meteorologiczne. Często słyszymy o dramatach plantatorów, gdy w wyniku gwałtownych zjawisk  pogodowych tracą swój dobytek. Tak było choćby w 2021 roku, gdy silne gradobicie dotknęło sadowników na Sądecczyźnie. Dlatego tak istotnym jest posiadanie ubezpieczenia. Dla przykładu, w ubiegłym roku samo PZU wypłaciło odszkodowania w wysokości kilkuset tysięcy złotych klientom, którym grad czy nawalny deszcz w jeden dzień potrafił uszkodzić 170 ha uprawy fasoli szparagowej czy 4 ha uprawy buraka ćwikłowego.

Potencjalne szkody mogą być naprawdę duże i mogą pojawić się prawie przez cały rok – ryzyko to nie tylko wiosenne ale też grad i inne zdarzenia,

Rośnie popularność ubezpieczeń segmentu agro

Rolnicy coraz częściej ubezpieczają także swoje mienie. Rosnące zainteresowanie powoduje, że ubezpieczyciele wprowadzają coraz bogatszą ofertę dla sektora agro. PZU przez cały rok oferuje ubezpieczenie tego typu dla producentów z branży owocowo-warzywnej. Może to być dobrowolne i obowiązkowe OC rolników, budynków w gospodarstwach rolnych, sprzętu rolniczego i innego mienia ruchomego, zwierząt, drobiu, słomy lub siana składowanych poza budynkami, ubezpieczenie na życie i zdrowie, a także NNW rolników i ich współmałżonków oraz polisy komunikacyjne. Największego polskiego ubezpieczyciela wybiera około 50% rolników i firm ubezpieczających uprawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI