Ubezpieczenie sadów od przymrozków w 2022 tylko do końca listopada br.

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 03 listopada 2021 11:41

Ubezpieczenie sadów od przymrozków w 2022 tylko do końca listopada br. PZU przyznaje, że oferta skierowana jest również do producentów owoców którzy będą mogli ubezpieczyć swoje uprawy od ryzyka przymrozków wiosennych oraz ujemnych skutków przezimowania. / fot. shutterstock

Ruszyła jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych. PZU przyznaje, że oferta skierowana jest również do producentów owoców, którzy będą mogli ubezpieczyć swoje uprawy od ryzyka przymrozków wiosennych oraz ujemnych skutków przezimowania.

Już na początku października informowaliśmy o możliwości ubezpieczenia upraw od przymrozków wiosennych w 2022 roku. 

Przymrozki wiosenne 2022 będą ubezpieczane tylko jesienią?

Ubezpieczenia upraw - limit dofinansowania z budżetu państwa 

Przyznany w tym roku przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi limit na dopłaty do składek jest bardzo wysoki. Dofinansowanie z budżetu państwa wynosi aż 65% składki dla wszystkich upraw ozimych na terenie całego kraju.

- Tegoroczny limit środków przeznaczonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dopłaty jest bardzo wysoki, naszym zdaniem zagwarantuje możliwość skorzystania z dopłat wszystkim zainteresowanym. W połączeniu z możliwością rozłożenia składki na raty bez żadnych dodatkowych opłat lub przesunięciem terminu płatności raty składki po żniwach, tworzy to komfortowe i elastyczne warunki finansowe dla producentów rolnych, chcących ubezpieczyć swoje uprawy w PZU – mówi Paweł Ochmański, dyrektor biura produktów detalicznych i MSP w PZU.

Ubezpieczenie od przymrozków 2022 tylko do końca listopada 2021

Jesienią z możliwości ubezpieczenia upraw korzystają głównie rolnicy, którzy ubezpieczają uprawy ozime zbóż czy rzepaku. Z tej możliwości mogą skorzystać również sadownicy.  - Nasza oferta jesienna skierowana jest również do producentów owoców, dla których przygotowaliśmy ubezpieczenie owoców od ryzyka przymrozków wiosennych, ubezpieczenie nasadzeń drzew i krzewów owocowych od ryzyka ujemnych skutków przezimowania oraz Pakiet 5 ryzyk - czytamy w informacji nadesłanej przez PZU. 

Do kiedy rolnicy, sadownicy mają czas na zawarcie polis ubezpieczeniowych? - Sprzedaż ubezpieczeń z dopłatą z budżetu Skarbu Państwa trwa do 30 listopada, albo do wyczerpania dopłat. W tym roku środki przeznaczone na dotację przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi są wyjątkowo wysokie i powinny wystarczyć dla wszystkich zainteresowanych - poinformowało Biuro Prasowe PZU. Ubezpieczenia chroniące owoce przed ryzykiem przymrozków oferowane będą tylko do 30 listopada, natomiast dla pozostałych roślin ubezpieczenie przed tym ryzykiem będą sprzedawane również w trakcie wiosennego sezonu.

Jak informuje Biuro Prasowe PZU, na wiosnę przed ryzykiem wiosennych przymrozków można będzie ubezpieczyć rośliny jare oraz te oziminy, które rozpoczęły wegetacje po zimie. Ochronę przed gradem dla zboża i rzepaku oferujemy w pakiecie jesień. Pakiet ten obejmuje 3 ryzyka podstawowe (grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania). Natomiast wiosną od tego ryzyka będzie można ubezpieczyć uprawy jare oraz drzewa i krzewy owocowe.

Coroczne trudności w ubezpieczaniu upraw 

Co roku pojawiają się problemy z ubezpieczaniem upraw. Dobrym przykładem jest sytuacja z wiosny tego roku, gdzie większość wniosków o ubezpieczenie upraw od gradu została odrzucona. Według agentów ubezpieczeniowych 3 minuty trwała możliwość uzyskania zgody w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń (PZU) na podpisanie umów z rolnikami na ubezpieczenie upraw od ryzyka wystąpienia gradu. Kilka tygodni wcześniej była możliwość ubezpieczenia upraw od przymrozków, która trwała ponoć całe 12 minut.

W tym roku - jak się okazuje - budżet na ubezpieczenia został zwiększony i być może byłby wystarczający dla wszystkich chętnych. Zwykle producenci owoców mogli ubezpieczać produkcję przed przymrozkami wczesną wiosną biorąc pod uwagę sytuację cenową i pogodową. Obecnie wielu producentów nawet nie wie o takiej możliwości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI