Tworzenie zadrzewień śródpolnych - do 1 sierpnia nabór wniosków

Autor: PAP 02 czerwca 2022 09:21

Tworzenie zadrzewień śródpolnych - do 1 sierpnia nabór wniosków Do 1 sierpnia można składać wnioski na wsparcie na tworzenia zadrzewień śródpolnych/ fot. Shutterstock

Od blisko 11 tys. zł do ponad 13 tys. zł na ha można otrzymać na tworzenie zadrzewień śródpolnych - poinformował resort rolnictwa. Wnioski o pomoc można składać do 1 sierpnia.

Ministerstwo przekazało na swojej stronie internetowej, że 1 czerwca rozpoczął się nabór wniosków na tworzenie zadrzewień śródpolnych w ramach PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski w formie papierowej lub elektronicznej do 1 sierpnia.

Do 1 sierpnia można składać wnioski na wsparcie na tworzenia zadrzewień śródpolnych

Wyjaśniono, że wsparcie jest przyznawane rolnikom oraz jednostkom samorządu terytorialnego na zakładanie zadrzewień o powierzchni 0,1-0,5 ha i szerokości nie większej niż 20 m. Dodano, że zadrzewienia takie są możliwe do wprowadzenia na gruntach ornych. W składzie gatunkowym nasadzeń preferowane są gatunki liściaste (co najmniej 90 proc. udziału).

Resort wskazał, że pomoc finansowa na założenie zadrzewienia - w zależności od nachylenia terenu - wynosi od 10 tys. 892 do 13 tys. 664 zł/ha. Dodatkowo wsparcie jest przyznawane na ochronę drzew i krzewów przed zniszczeniami od zwierzyny.

Ministerstwo zwraca uwagę, że zadrzewienia śródpolne stanowią element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych. Są to też miejsce bytowania wielu organizmów i baza pokarmowa m.in. dla ptaków i owadów zapylających. Dodano, że zadrzewienia śródpolne odgrywają też ważną rolę dla produkcji rolnej poprzez m.in. poprawę jakości wód, ograniczenie skutków suszy oraz zapobieganie erozji glebowej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI