×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Truskawki 2023: Jakie stawki za zbiór w tym sezonie?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 26 maja 2023 10:21

Truskawki 2023: Jakie stawki za zbiór w tym sezonie? Producenci owoców od kilku lat zmagają się z niewystarczającą ilością osób do pracy. / fot. shutterstock

Sezon truskawkowy nabiera rozpędu. Zwiększa się podaż owoców na rynku, co powoduje większy popyt na pracowników do ich zbioru. Jak co roku rodzą się pytania, ile zapłacić za zbiór?

Pracownicy do zbioru owoców jagodowych 

Producenci owoców od kilku lat zmagają się z niewystarczającą ilością osób do pracy. Polacy nie są chętni do podejmowania prac fizycznych w gospodarstwach, a wojna w Ukrainie zmniejszyła ilość pracowników z tego kraju. Mężczyźni musieli zostać, żeby bronić kraju a kobiety nie zawsze chcą zostawić dzieci i rodziny w poszukiwaniu pracy za granicą. Ponoć chętnych na przyjazd do pracy w Polsce jest niewielu, w związku z czym  "przewoźnicy" obniżyli stawki za przewóz, żeby zdobyć większą ilość chętnych. W ubiegłym roku przewóz z Ukrainy do Polski kosztował 250 zł, zaś w tym roku można przyjechać już za 200 zł. Jednak niestety, wielu z tych którzy szukali pracy już przyjechali, bądź obrali zupełnie inny kierunek podróży. 

Zbiór owoców jagodowych wiąże się z dużą ilością pracowników. Jak informował w ubiegłym roku wicestarosta płoński, na terenie tego powiatu prace przy zbiorze truskawek, a także malin, każdego roku podejmowało ok. 20 do 25 tys. pracowników sezonowych, z czego 99 proc. pochodziło z Ukrainy.

Stawki za zbiór truskawek 2023

Jak co roku, wiele emocji wzbudza temat stawek za zbiór truskawek. W ubiegłym roku najczęściej proponowane stawki sięgały 2-2,5 zł za łubiankę. Jak będzie w tym sezonie? W jednym z ogłoszeń producent oferuje 2,5 zł za łubiankę owoców z szypułką. Nieco więcej plantator zapłaci za owoce bez szypułki: 3-3,5 zł/łubiankę. W zakres obowiązków wchodzi również pielenie plantacji. 

Pojawiają się również ogłoszenia, w których stawka za zbiór będzie uzależniona od cen na skupach. Najczęściej w ramach zatrudniania pracodawcy oferują również darmowe zakwaterowanie, media i wyjazdy na zakupy. 

Prawda jest taka, że osoba która będzie pracować rzetelnie jest w stanie wyciągnąć ze zbiorów truskawek dobre pieniądze. Jak powiedziała nam jedna z plantatorek jej najlepsi rwacze zbierali 180-220 łubianek dziennie, co daje dniówkę rzędu 360-440 zł. Jednak ilość zebranych łubianek w dużej mierze zależy również od kondycji plantacji oraz jakości owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI