Szalczyk: Polski sektor rolno-spożywczy musi być coraz bardziej innowacyjny

Autor: www.sadyogrody.pl 19 października 2015 13:17

Szalczyk: Polski sektor rolno-spożywczy musi być coraz bardziej innowacyjny Zofia Szalczyk, Podsekretarz Stanu w MRiRW/ fot. PTWP

- Od czasu przystąpienia Polski do UE (w kontekście finansowania różnych procesów) naszym celem jest zwiększanie innowacyjności gospodarki, we wszelkich dziedzinach w tym także w sektorze rolno-spożywczym – powiedziała Zofia Szalczyk, podsekretarz stanu w MRiRW, podczas XII Rolniczego Festiwalu Nauki w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

- Nastawienie na poprawę innowacyjności wynika z potrzeby dostosowania europejskiej gospodarki do ostrych warunków konkurencyjnych na świecie. Europa musi nadążyć za nowymi rozwiązaniami jakie się pojawiają. I bez wątpienia drogą do zwiększania innowacyjności są doświadczenia naukowe. Dla rolnictwa najważniejsze są badania utylitarne prowadzone przez Instytuty naszego resortu – mówiła Szalczyk.

Dodała, że resort rolnictwa z własnego budżetu przeznacza duże środki finansowe dla nauki na lata 2015/2020. - Z naszego budżetu przeznaczymy prawie poł mld zł. Oczywiście jest 12 jednostek naukowych więc te środki zostaną rozdzielone pomiędzy różne zespoły badawcze – zaznaczyła przedstawicielka MRiRW.

Często osiągnięcia naukowe są wdrażane bez kampanii informacyjno-promocyjnej. Nie mamy dobrze zorganizowanego systemu wdrażania badań naukowych, czyli procesu w wyniku którego pokazuje do czego dane badanie się przyczyniło – powiedziała Szalczyk.

Aby ten proces udrożnić budujemy ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich tzw. sieć informacyjną. Po 2-3 latach funkcjonowania powstanie w Polsce w sektorze rolnym nowa struktura, która będzie się przyczyniać do szybszego wdrażania badań naukowych w praktyce rolniczej, jak i będzie przyczyniać się do lepszego planowania badań – podkreśliła Zofia Szalczyk. Dodała, że środki publiczne kierowane na sektor nauki przyniosą lepsze efekty niż dotychczas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI