×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sytuacja finansowa gospodarstw rolnych poprawi się?

Autor: farmer.pl 10 czerwca 2021 13:04

Sytuacja finansowa gospodarstw rolnych poprawi się? Już wkrótce wyraźna poprawa sytuacji finansowej gospodarstw rolnych?/ fot. pixabay

Przewidywania rolników dotyczące rozwoju sytuacji w polskim rolnictwie w kolejnym kwartale są optymistyczne. Spodziewany jest duży wzrost przychodów pieniężnych i wyraźna poprawa sytuacji finansowej gospodarstw rolnych!

Tak przynajmniej wynika z badań koniunktury w rolnictwie, prowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

- Drugi kwartał 2021 r. przyniósł poprawę koniunktury w polskim rolnictwie - twierdzi Konrad Walczyk, współautor badań.

Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) zwiększyła się w porównaniu z pierwszym kwartałem o 4,7 pkt, do wysokości 5,9 pkt. Jest wyższa niż rok temu o 12,5 pkt, a od średniej dla drugich kwartałów ostatnich 20 lat o 6,2 pkt. Poprawa koniunktury jest skutkiem wiosennego ożywienia (efekt sezonowy), zaś wzrost wartości wskaźnika IRGAGR w skali roku to tzw. efekt bazy, wynikający z bardzo niskiej jego wartości przed rokiem, której ogromny spadek w porównaniu z I kwartałem 2020 r. (aż o 23,4 pkt) został spowodowany przez załamanie się nastrojów w gospodarstwach rolnych w następstwie epidemii COVID-19.

Wzrosły wartości obu składowych wskaźnika koniunktury, tj. wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, o 5,7 pkt, do wysokości -11,7 pkt, oraz wskaźnika zaufania, o 2,6 pkt, do poziomu 5,7 pkt. Są wyższe niż rok temu o, odpowiednio: 7,0 i 22 pkt, a zarazem wyższe od wieloletnich średnich wartości obu wskaźników cząstkowych (o 1,2 i 10 pkt).

Jak wynika z badań IRG SGH, kwartalną poprawę koniunktury odczuły niemal wszystkie gospodarstwa rolne; o jej pogorszeniu się informują tylko rolnicy zajmujący się uprawą roślin wieloletnich.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI