Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega przed kryzysem wodnym

Autor: PAP 06 października 2021 09:41

Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega przed kryzysem wodnym Z raportu wynika, że od 2000 roku liczba katastrof związanych z powodziami wzrosła o 134 proc., a liczba susz i czas ich trwania powiększyły się o 29 proc. / fot. shutterstock

Wielu miejscom na świecie grozi kryzys wodny, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki dotyczące globalnego zarządzania zasobami wodnymi - alarmuje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) w opublikowanym we wtorek raporcie.

Dokument wskazuje, że ponad 2 mld ludzi na świecie żyje w kryzysie wodnym, a 3,6 mld osób zagrożonych jest niedostatecznym dostępem do wody przez co najmniej jeden miesiąc w ciągu roku. Do 2050 roku zagrożonych ma być już 5 mld ludzi na świecie - prognozuje WMO.

Z raportu wynika, że od 2000 roku liczba katastrof związanych z powodziami wzrosła o 134 proc., a liczba susz i czas ich trwania powiększyły się o 29 proc. Organizacja prognozuje, że liczba ludzi cierpiących z powodu problemów związanych z wodą także wzrośnie.

"Wzrost temperatur skutkuje zmianami w globalnej i lokalnej sumie opadów, prowadzi do zmian w charakterze opadów i tym samym w rolnictwie. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo żywieniowe, życie i dobrostan ludzi" - powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

Według WMO, najwięcej ofiar śmiertelnych oraz największe straty gospodarcze związane z powodziami odnotowano w Azji, jednak dotykają one także Europę.

"Musimy zacząć działać w obliczu nadciągającego kryzysu wodnego" - apelował prof. Taalas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI