Straty w sadach wyrządzane przez zające powinny podlegać odszkodowaniom

Autor: www.sadyogrody.pl/KRIR 16 kwietnia 2021 11:01

Straty w sadach wyrządzane przez zające powinny podlegać odszkodowaniom Straty w sadach wyrządzane przez zające powinny podlegać odszkodowaniom/fot. materiały własne

W dniu 13 kwietnia 2021 r. Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie uznania zająca jako gatunku wyrządzającego szkody w uprawach warzywnych i owocowych, podlegających ustawowemu procesowi odszkodowawczemu.

Samorząd rolniczy zwraca uwagę, że brak uregulowań prawnych w zakresie włączenia gatunku zająca do grupy zwierząt, których szkody podlegają szacowaniu powoduje, że wielu rolników, szczególnie w polowych uprawach warzywnych, ponosi wielotysięczne szkody , przy jednoczesnym braku możliwości otrzymania rekompensat finansowych z tego tytułu.

Zarząd KRIR wniósł również o wydłużenie okresu polowań do 15 stycznia każdego roku kalendarzowego oraz stworzenie możliwości polowania na zająca w polowaniach indywidualnych.

Zarząd KRIR wyraził nadzieje na podjęcie przez Ministra Klimatu i Środowiska działań, które przyczynią się do zmniejszania populacji zajęcy oraz wyrządzanych przez nie szkód oraz możliwości uzyskania rekompensat dla rolników, których te szkody dotyczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI