Środki do produkcji i maszyny - najchętniej finansowane w sadownictwie

Autor: Albert Katana / www.sadyogrody.pl 23 grudnia 2021 10:46

Środki do produkcji i  maszyny - najchętniej finansowane w sadownictwie Jakie finansowanie dla sadowników?/ fot. sadyogrody

Decydując się na kredyt sadownicy i ogrodnicy najczęściej przeznaczają pieniądze na środki do produkcji oraz maszyny i urządzenia do przechowywania- mówi w rozmowie z sadyogrody.pl Piotr Matwiej, doradca zarządu Zespołu Ekonomiczno-Regulacyjnego ze Związku Banków Polskich.

Finansowanie dla sadowników i ogrodników

- Podstawowym celem finansowania są środki do produkcji oraz maszyny i urządzenia do przechowywania - zaznacza Piotr Matwiej.

Według niego, oferty najczęściej wybierane przez sadowników i ogrodników dotyczą zapewnienia bieżącego finansowania z wykorzystaniem kredytów w rachunku bieżącym, kredytów obrotowych oraz kredytów inwestycyjnych. Dotyczy to banków, w których klienci jakimi są sadownicy i ogrodnicy mają swoje rachunki bieżące oraz banków, które mają dedykowane oferty dla sektora agro - w tym bankowości spółdzielczej.

Sprawdź jak rozwinąć swoje gospodarstwo rolne!

Sadownicy rzetelnymi klientami banków

- Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w trzecim kwartale 2021 r. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom – w tym sadownikom i ogrodnikom - łącznie 13,2 tys. kredytów, na łączną kwotę 1,923 mld zł, w tym: 0,7 tys. kredytów inwestycyjnych na kwotę 419 mln zł, 4,7 tys. kredytów obrotowych na kwotę 818 mln zł oraz 3,5 tys. kredytów w rachunku bieżącym na kwotę 390 mln zł - mówi Piotr Matwiej.

- W trzech kwartałach 2021 r. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom łącznie 115,3 tys. kredytów na kwotę 16,125 mld zł. Wzrost w liczbie udzielonych kredytów w tym okresie w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. wyniósł 15,6 proc.. Wartość udzielonych kredytów wzrosła o 22,5 proc. Z danych BIK wynika, że banki przyznały o 31 proc. więcej kredytów w rachunku bieżącym, o 16 proc. więcej kredytów obrotowych, natomiast liczba kredytów inwestycyjnych spadła o 23,8 proc. w porównaniu do września 2020 r. - zaznacza.

- Oznacza to, że analogicznie w przypadku sadowników i ogrodników, kredyty w rachunku bieżące wzrosły i obserwujemy wzrost w odniesieniu do kredytów obrotowych. Wskazuje to na tendencję, w której klienci w pierwszej kolejności korzystają z kredytów w rachunku bieżącym następnie kredytów obrotowych oraz kredytów inwestycyjnych - dodaje.

- Odpowiadając na pytanie jakimi kredytobiorcami są sadownicy: tak jak rolnicy, należą do klientów rzetelnie spłacających swoje zobowiązania, których wartość „złych” kredytów nie przekracza z reguły 2% - podsumowuje Piotr Matwiej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI