Sortownie jabłek ograniczą działalność przez wysokie ceny energii?

Autor: freshplaza.com 13 września 2022 15:17

Sortownie jabłek ograniczą działalność przez wysokie ceny energii? Najbardziej palącą kwestią dla każdej polskiej firmy jest fakt, że ceny energii wymykają się spod kontroli. / fot. shutterstock

Koszty energii stają się w Polsce prawdziwym problemem. Po rozpoczęciu nowego roku ceny mogą wzrosnąć czterokrotnie, a niektóre firmy handlowe mogą częściowo zakończyć działalność.

Najbardziej palącą kwestią dla każdej polskiej firmy jest fakt, że ceny energii wymykają się spod kontroli. Zdaniem Emilii Lewandowskiej z Fruit-Group niektóre firmy zrezygnują z części swojej działalności, aby nie upaść.

Wysokie ceny energii 

- Nasze koszty energii wzrosną czterokrotnie w przyszłym roku. Jeśli chodzi o pakownie, niektóre firmy rozważają pracę tylko w niepełnym wymiarze godzin lub wyłączenie niektórych linii pakujących, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy na kosztach energii - dodaje. 

Najważniejsze pytanie brzmi, czy przechowywanie jabłek w chłodniach będzie opłacalne.

- Trudno to przewidzieć. Prawda jest taka, że ​​część sadowników sprzeda wszystkie swoje jabłka jesienią z powodu wysokich kosztów, które wiążą się z dłuższym przechowywaniem jabłek. Wyższe koszty środków ochrony roślin i robocizny sprawiły, że  nie mają już żadnych oszczędności, więc nie mają innego wyjścia, jak tylko sprzedawać - mówi Emilia Lewandowska. 

Zdaniem rozmówczyni, sadownicy, którzy wciąż mają oszczędności, prawdopodobnie zaryzykują i zdecydują się na przetrzymanie jabłek z nadzieją na wyższe ceny. Jeśli ceny z sezonu 2021/2022 utrzymają się to na pewno nie będzie warto przechowywać jabłek. Całkowite koszty wzrosły o 30 procent. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI