×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Słonecznik ma być włączony do Funduszu Promocji Roślin Oleistych

Autor: PAP 19 grudnia 2022 12:41

Słonecznik ma być włączony do Funduszu Promocji Roślin Oleistych Słonecznik ma być włączony do Funduszu Promocji Roślin Oleistych/ fot. unsplash

Słonecznik ma zostać wprowadzony do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych - zakłada projekt nowelizacji ustawy, który został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, który w poniedziałek ukazał się w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Uprawy słonecznika w Polsce

"W Polsce coraz większą popularność zdobywa uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty uprawy, jest alternatywą dla uprawy rzepaku, dlatego też zasadnym jest wprowadzenie słonecznika do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych" - podano w wykazie.

Obecnie do naliczania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych zobowiązany jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi oraz przetworów pochodzących z ich przetworzenia oraz produktów pszczelich.

Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Celem uruchomionego w 2019 roku funduszu jest wspieranie działań informacyjnych nt. jakości i zalet roślin oleistych ‒ rzepaku, rzepiku, soi, lnu oraz konopi, przetworów pochodzących z przetworzenia tych roślin, a także miodu i innych produktów pszczelich.

Z środków funduszu jest też promowane spożycie przetworów nasion oleistych lub produktów pszczelich, a także badania rynkowe dot. spożycia przetworów nasion oleistych lub produktów pszczelich oraz badań naukowych i prac rozwojowych, które będą poprawiały jakość roślin oleistych czy produktów pszczelich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI