×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ŚIR apeluje o dopłaty do karczowania sadów i stałe dopłaty do nawozów

Autor: SadyOgrody.pl / ŚIR 28 lutego 2023 13:23

ŚIR apeluje o dopłaty do karczowania sadów i stałe dopłaty do nawozów Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wskazuje na brak opłacalności produkcji. / fot. sadyogrody.pl

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej realizując wnioski Walnego Zgromadzenia oraz z posiedzeń rad powiatowych zwrócił się do ministra rolnictwa za pośrednictwem KRIR. Z niepokojem obserwujemy aktualną sytuację w rolnictwie, która powoduje coraz trudniejszą sytuacje ekonomiczną polskich rolników.

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wskazuje na brak opłacalności produkcji. 

- Wysokie ceny środków produkcji tj. nawozów, środków ochrony roślin, paliw, opału, prądu itp. powodujące zagrożenie utraty płynności finansowej gospodarstw – wymagana interwencja rządu ws. wprowadzenia mechanizmów pomocy krajowej dla gospodarstw - apeluje. 

Dopłaty do karczowania sadów 

Zdaniem ŚIR należy również rozważyć propozycję świętokrzyskich sadowników aby zakończyć program wsparcia na nowe nasadzenia sadownicze a fundusze przeznaczyć na karczowanie starych sadów oraz na rekultywację gruntów po sadach. Ograniczenie produkcji sadowniczej powinno być zrekompensowane z tytułu utraconego dochodu na wzór rezygnacji z uprawy np. buraków cukrowych przez okres min. 5 lat a grunty przeznaczyć pod uprawę innych upraw.

Dofinansowanie do zakupu nawozów

Zarząd ŚIR podjął również temat sytuacji na rynku nawozów i wsparcia przy ich zakupie. - Świętokrzyska Izba Rolnicza wnioskuje do Pana Prezesa (Wiktora Szmulewicza) o pilne podjęcie działań dotyczących możliwości ciągłego dofinansowania zakupu nawozów mineralnych w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych, co przekładało by się na obniżkę kosztów produkcji, a tym samym mniejszym wzrostem cen artykułów rolno-spożywczych. Drogie nawozy to efekt mniejszych plonów, co w obecnej sytuacji jaka jest na Ukrainie, spadek poziomu produkcji jest dla rolników jak i konsumentów nie powinien zaistnieć - apeluje ŚIR. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI