Siódmy przypadek wścieklizny u lisa w województwie mazowieckim

Autor: PAP 14 kwietnia 2021 15:29

Siódmy przypadek wścieklizny u lisa w województwie mazowieckim Mazowieckie wykryto 7. przypadek wścieklizny u lisa w województwie/ fot. pixabay

Siódmy przypadek wścieklizny u lisa w woj. mazowieckim wykryto w miejscowości Ponurzyca (pow. otwocki). Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych o zachowanie ostrożności.

26 marca br. zakończyła się akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu otwockiego, powiatu mińskiego oraz w m.st. Warszawa - poinformował w komunikacie zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. Wojewoda Mazowiecki 19 stycznia br. wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy.

29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel, na terenie gminy Kołbiel w powiecie otwockim. 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt, gmina Wiązowna w powiecie otwockim. 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie, gmina Dębe Wielkie w powiecie mińskim. 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim oraz u lisa w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w powiecie otwockim - poinformowano.

Określony w rozporządzeniach Wojewody Mazowieckiego obszar zagrożony obejmuje w mieście stołecznym Warszawa: część dzielnicy Wawer i Wesoła; w powiecie mińskim: miasto Sulejówek, część gminy Halinów; niektóre miejscowości w gminie Siennica. W powiecie otwockim kilkanaście miejscowości w gminie Wiązowna i w gminie Kołbiel.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz m.in. organizowania targów oraz polowań.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, a zwierzęta gospodarskie muszą pozostawać w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Wojewoda Mazowiecki zwraca uwagę, że wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt, która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny atakuje ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy na ogrzewanie (w temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących.

Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

W komunikacie zaznaczono, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie od początku grudnia ub.r. propagował akcję "Zaszczep pupila, to tylko chwila". W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia; następnie powinny być szczepione nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Wskazane jest również szczepienie kotów.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI