Senat za projektem nowelizacji Prawa łowieckiego ws. odszkodowań

Autor: PAP 13 stycznia 2021 14:00

Senat za projektem nowelizacji Prawa łowieckiego ws. odszkodowań Proponowana nowelizacja rozszerza prawo do odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę/fot. shutterstock.com

Senat przyjął w środę projekt zmiany ustawy Prawo łowieckie, wykonującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego i podjął uchwalę o wniesieniu projektu do Sejmu. Nowelizacja rozszerzy prawo do odszkodowania za szkody łowieckie.

Za projektem opowiedziało się jednogłośnie wszystkich stu senatorów.

Proponowana nowelizacja rozszerza prawo do odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę. Chodzi o takie przypadki, w których żądający odszkodowania odmówił zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających wyrządzonym szkodom, jeżeli szkody te nie pozostawały w związku przyczynowym z odmową zgody.

Dotychczasowa regulacja przewidywała, że odszkodowanie nie przysługiwało posiadaczom uszkodzonych upraw lub plonów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających powstaniu tych szkód.

8 maja 2019 r. Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za sprzeczny z ustawą zasadniczą. Inicjatywa Senatu wykonuje wyrok TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI