Senat: Komisja zaproponowała poprawkę do noweli prawa wodnego

Autor: PAP 21 lipca 2021 13:35

Senacka komisja środowiska przyjęła w środę, wraz z poprawką, nowelizację prawa wodnego. Przepisy doprecyzowują i upraszczają procedurę udzielenia pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających szkodliwe substancje.

Senacka komisja środowiska rozpatrywała w środę uchwaloną przez Sejm nowelizację Prawa wodnego. Dotyczy ona wymogów formalnych w zakresie dokumentów dołączanych do wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzenie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.

Komisja przyjęła nowelę wraz z poprawką zgłoszoną przez senator Jadwigę Rotnicką (KO), która doprecyzowuje, kiedy właściciel urządzeń kanalizacyjnych może wyrazić zgodę na wprowadzenie do nich ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.

Senatorowie zaproponowali dodanie do art. 407 ustępu 5a w brzmieniu: "właściciel urządzeń, do których mają być wprowadzone ścieki przemysłowe, (...) zobowiązany jest wyrazić zgodę (...) jeżeli: wprowadzone do jego urządzeń ścieki przemysłowe spełniają wymagania wynikające z odrębnych przepisów, albo z umowy zawartej pomiędzy wnioskodawcą, a właścicielem urządzeń; istnieją techniczne możliwości przyjęcia tych ścieków; nie dojdzie do przekroczenia warunków odprowadzania ścieków wprowadzonych za pomocą tych urządzeń do wód lub do ziemi wynikających z pozwolenia wodnoprawnego udzielanego właścicielowi urządzeń".

Sejm uchwalił, że spełnieniem warunku formalnego będzie zarówno przedstawienie oświadczenia o wyrażeniu zgody właściciela urządzeń kanalizacyjnych na odbiór ścieków, jak również przedstawienie obowiązującej umowy z takim właścicielem. Zmiana w przepisach ma prowadzić "do ułatwienia uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w powyższym zakresie przez podmioty korzystające z urządzeń kanalizacyjnych podmiotów trzecich". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI