Sejm za wydłużeniem czasu na przyjęcie uchwał ws. obwodów łowieckich

Autor: PAP 26 lutego 2021 09:25

Do końca grudnia br. sejmiki województw, które dotąd tego nie zrobiły, będą miały czas na podjęcie uchwał ws. podziału województw na obwody łowieckie - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm nowela Prawa łowieckiego.

Za uchwaleniem noweli Prawa łowieckiego oraz innych ustaw głosowało 258 posłów, 189 było przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

Projektodawcą nowych przepisów byli posłowie PiS, którzy argumentowali, że nowe przepisy zapewnią ciągłość dzierżaw obwodów łowieckich i tym samym gospodarki łowieckiej, szacowania szkód, wypłaty odszkodowań i działań przeciw ASF.

Nowela zakłada bowiem danie więcej czasu samorządom województw na podjęcie uchwał dot. podziału województw na obwody łowieckie. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, obwody łowieckie mają pokrywać się z obszarami województw.

Nowela stanowi, że sejmiki na podjęcie takich uchwał będą miały czas do końca 2021 roku. Obecnie jest to 31 marca 2021 r. Według przedstawianych przez resort klimatu i środowiska informacji, obecnie osiem sejmików nie podjęło odpowiednich uchwal dot. podziału na obwody łowieckie i dotyczy to województw: łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, śląskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Ministerstwo tłumaczyło, że problemy z podjęciem uchwał wynikały m.in. z pandemii COVID-19.

Nowe przepisy przewidują ponadto, że podziały województw na obwody łowieckie, których dokonały już sejmiki, zachowają ważność i zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r.

Zgodnie z nowelą, umowy dzierżawy obwodów łowieckich obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy będą obowiązywać do 31 marca 2022 r.

W trakcie prac nad ustawą w Sejmie wiceszef MKiŚ Edward Siarka mówił, że resort zamierza wprowadzić dodatkowe przepisy ustanawiające sankcje za nie podjęcie przez sejmiki uchwał dot. obwodów łowieckich. Jak tłumaczył w takiej sytuacji, to marszałek województwa byłby obciążany szkodami łowieckimi.

Większość opozycji (KO, Lewica, Polska2050) przekonywało, że przepisy noweli utrwalają niekonstytucyjny stan obowiązujących zapisów. Zwracali uwagę, że chodzi m.in. o przedłużenie starego podziału województw na obwody łowieckie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI