×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm za dalszym wsparciem finansowym polskich organizacji rolnych w UE

Autor: PAP 09 lipca 2021 10:06

Sejm za dalszym wsparciem finansowym polskich organizacji rolnych w UE Będzie dalsze wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w organizacjach rolnych działających w UE/ fot. unsplash

Sejm w czwartek znowelizował przepisy ustawy o izbach rolniczych. Nowelizacja przewiduje dalsze wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych działających w UE.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 418 posłów, 8 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela ustawy o izbach rolniczych trafi pod obrady Senatu.

Nowela przewiduje, że w latach 2021-2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych i będą one dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Ministerstwo wskazywało, że członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z obsługą w języku polskim prac w ponadnarodowych organizacjach rolniczych. Dlatego - według MRiRW - konieczna jest kontynuacja wsparcia organizacji rolniczych z budżetu państwa.

W czasie głosowań posłowie nie poparli poprawek, które zakładały uwzględnienie w finansowaniu działalności Krajowej Rady Spółdzielczej w ramach organizacji Copa Cogeca.

Resort rolnictwa wyjaśnił, że w proponowanych przepisach nie uwzględniono Rady, gdyż do tej pory nie uzyskała ona członkostwa w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (Cogeca), dlatego udzielenie wsparcia finansowego na działalność w tej grupie nie jest możliwe. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI